Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Župa: Predstavljen Projekat stvaranja klastera i transformacije ruralnih područja

ifad_upa
zupa.today
  • Autor onogost.me
  • 30.05.2018. u 09:24

Projekat stvaranja klastera i transformacije ruralnih područja (RCTP) predstavljen je juče u MZ Župa kao prvi IFAD-ov projekat u Crnoj Gori. 

Kako je saopštio Igor Jovanović, kontakt osoba ovog programa za opštine Nikšić, Šavnik i Žabljak, projekat je dizajniran sa ciljem da bude sproveden u roku od 72 mjeseca počevši od jula 2017.

Ukupna vrijednost projekta je 13,6 miliona eura od čega je IFAD obezbijedio 5,76 miliona eura, budžet Vlade Crne Gore 3,07 miliona eura, 1,22 miliona u vidu poreskih olakšica, 1,33 miliona eura opštine u kojima će se sprovoditi projekat, 1,61 milion eura krajnji korisnici i 0,62 miliona MMS preduzeća.

Osnovni cilj projekta je da doprinese jačanju i transformaciji malih gazdinstava na sjeveru Crne Gore, omogućavajući im da postanu konkurentniji i otporniji na klimatske promjene.

Projekat će se sprovoditi u opštinama sjevera Crne Gore (osim Pljevalja) kroz tri komponente. U prvoj komponenti će se sprovoditi kreiranje klastera u okviru lanca vrijednosti u cilju održive ruralne transformacije, u drugoj će se podržavati razvoj ruralne infrastrukture klastera i u trećoj upravljanje projektom.

Projekat je, između ostalog, kroz sprovedena istraživanja prepoznao potencijal Župe za razvoj stočarstva i prerade mlijeka, stoga je poljoprivrednicima ili onim koji planiraju da se bave proizvodnjom i preradom mlijeka u ovom kraju, zajedno sa poljoprivrednicima Ozrinića i Bršna, data izvanredna šansa da prošire ili oforme svoju proizvodnju.

Projekat najprije traži da sami zainteresovani proizvođači koji imaju manje od tr krave ili manje od 30 koza ili 30 ovaca oforme tim predstavnika koji bi trebali da “zasuču rukave” i da, uz naporni rad, omoguće uspjeh samim proizvođačima, odnosno njihovim aplikacijama.

Osim za preradu mlijeka poziv će se odnositi i na potencijalne proizvođače malina i bobičastog voća (manje od 0,3ha), sjemenskog krompira (manje od 3ha).

Zainteresovani mogu konkurisati za nabavku namjenske mehanizacije i opreme, novih materijala i opreme, nabavku elemenata zaslona u malinjacima, nabavku priplodnih i tovnih grla, sadni materijal za sjemenski krompir i nabavku sadnog materijala u vrijednosti neto podrške do 1.000 eura i oslobađanja od plaćanja PDV-a.

U drugoj opciji mali preduzetnici će moći konkurisati za preradu, postprodajne i postproizvodne procese do 40.000 eura za adaptacije objekata, opremu za preradu, pakovanje etiketiranje, skladištenje, specijalnih vozila, mehanizacije i transportnih sredstava.

Nakon ovih poziva za očekivati su komponente za investicije u cilju snabdijevanja ruralnih područja vodom  i investicije u lokalne puteve. Iznos po aplikaciji za ove dvije potkomponente će se kretati od 100.000 do 200.000 eura. Učešće zajednice u ovim potkomponentama mora biti oko 5 odsto.

Poljoprivrednici i zainteresovani su na sastanku u Župi uzeli za obavezu da oforme tim u narednih nedjelju dana, koji će morati da ponese najviše posla u cijelom procesu.

Ukoliko ne bude zainteresovanosti kompletne investicije će se sliti u neke druge krajeve Crne Gore. 

 

zupa.today

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Obavezna rezerva banaka na kraju jula je, prema podacima Centralne banke (CBCG), iznosila 287,3 miliona eura.