Baković predstavio prava djece prema Fakultativnom protokolu
- Autor onogost.me
- 05.12.2017. u 13:41
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković, sa svojim saradnicima je danas u hotelu Onogošt predstavio Fakultativni protokol o komunikacijskim procedurama uz Konvenciju o pravima djeteta koju je Crna Gora ratifikovala.
Ovaj protokol, prema njegovim riječima, predviđa mogućnost neposrednog obraćanja djece iz Crne Gore Komitetu za prava djeteta, kada ocjene da u domaćem pravno poretku nijesu ostvarila zaštitu prava. „Pred nama je još jedan međunarodni instrument za zaštitu prava djeteta. Do sada smo imali mogućnost obraćaju Sudu u Strazburu i Komitetu za ljudska prava u slučajevima kršenja građanskih i političkih prava, ali ne i ekonomskih, socijalnih, kulturnih prava. Dakle, Crna Gora se pridružila grupi zemalja koje su ratifikovale ovaj protokol i time je omogućeno djeci Crne Gore da imaju još bolju međunarodnu pravnu zaštitu svojih prava“, objasnio je Baković napominjujući da su se oni angažovali da promovišu ovaj protokol, podignu svijest djece o njihovim pravima i da ukažu im na postojanje još ovog instrumenta za zaštitu njihovih prava.
To ne znači, objasnio je on, da prestaje mogućnost korišćenja domaćih mehanizama za zaštitu prava djeteta.
„Uslov za obraćanje djeteta Komitetu je individualni, žalbom da se predhodno iscrpe domaća pravna sredstva, ako se ne ostvari zaštita putem domaćih organa onda tek tada stupa na snagu mogućnost neposrednog obraćanja Komitetu. Mi mislimo da je potrebno da, kao institucija, radimo na podizanju svijesti djece, njihovih roditelja, kao i svih onih koji se staraju o djeci, da ih upoznamo sa još ovim novim instrumentom o zaštiti prava djece“, dodao je ombudsman.
Imali su, kazao je Baković, nekoliko presuda objavljenih od strane suda u Strazburu, gdje se raspravljalo o pravima djeteta. Podsjetio je i da Konvencija o ljudski pravima ne predviđa specijalno prava djeteta, već da samo predviđa prava i ta prava važe i za djecu i za odrasle.
Djeca se, naglašava, rijetko neposredno obraćaju za pomoć kod nadležnih domaćih institucija. To obično rade roditelji.
„Iz onog što mi imamo saznanja, najviše se djeca, odnosno roditelji ,obraćaju zbog poremećenih odnosa u porodicama između roditelja, odnosno bračnih drugova. Obično su tu djeca žrtve i imali smo slučajeva gdje smo zaključili da se radi o manipulativnom ponašanju jednog od roditelja. Tu djeca ispaštaju, i ti sudski postupci, nažalost, dugo traju, jer protivna strana čini sve kako bi se sudski postupak odugovukao i kako ne bi strana koja je pokrenula postupak uspjela u njemu u postupku, a kao proizvod toga djeca trpe, djeca se dovode u situaciju da se moraju priklanjati jednom od roditelja sa kojim žive“, predočio je Baković dodajući da se sve to negativno odražava na djecu.
U izvještajima, prema njegovim riječima , konstatuju da ovakvi postupci po prirodi moraju da budu hitni, da sudovi moraju da koriste svoja ovlašćenja kako bi spriječili svaku zloupotrebu učesnika i da u svakom takvom postupku saslušaju mišljenje djeteta.
„Dijete ima pravo da izrazi svoje mišljenje u skladu sa svojim uzrastom i intelektualnim sposobnostima. Mi ocjenjujemo da sudovi to nedovoljno korsite ili kad a to čine, da to čine formalno da bi zadovoljili procesnu formu, a ne iz suštinskih razloga. Dijete ima pravo da iznese svoj stav, a na sudu je da cijeni taj stav, na osnovu ostalih dokaza. Mi mislimo da tu ima problema i to dosta ozbiljnih, i imali smo slučajeva da izvršni postupci traju neopravdano dugo, vrijeme učini svoje“, dodao je on za kraj.
Osim ovog jednosatnog okruglog stola savjetnici iz sektora za prava djeteta održaće radonice u osnovnim školama „Luka Simonović“, „Mileva Lajović“, „Braća Labudović“, „Olga Golović“ i u Gimnaziji.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0