Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Četvorici Nikšićana nagrade i priznanja za doprinos sistemu zaštite i spašavanja

nagrade1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 03.03.2017. u 07:13

Povodom proslave Dana zaštite i spašavanja u Crnoj Gori i Međunarodnog dana civilne zaštite Direktorat za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova sinoć je u KIC-u „Budo Tomović“ upriličio svečanost na kojoj su dodijeljene nagrade i priznanja za doprinos u razvoju sistema zaštite i spašavanja.

Tom prilikom prisutnima su se obratili ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić i generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić, a prikazan je i film o razvoju i radu Službe zaštite i spašavanja Tivat.

Pozdravljajući prisutne ministar unutrašnjih poslova je pripadnicima sistema čestitao Dan zaštite i spašavanja i naglasio da je njihova misija puna humanosti i solidarnosti i da se hrabrost i odlučnost koju pokazuju tokom aktivnosti mora vrednovati na pravi način.

„Vlada Crne Gore je na sjednici od 11. aprila 2013. godine, odredila ovaj dan za Dan zaštite i spašavanja u Crnoj Gori. Ovim činom je pokazala da želi da javno vrednuje i odgovorno se odnosi prema jednom važnom segmentu u životu Crne Gore“ , naglasio je ministar Nuhodžić.

„Poplave, požari, zemljotresi i druge vrste prirodnih i tehničko-tehnoloških nesreća su opasnost koja prijeti svakoj državi pa i Crnoj Gori. Zato ovaj sistem mora dobiti na značaju i moramo intezivnije raditi na njegovom jačanju i unapređenju“ , istakao je on.

Tokom svog izlaganja ministar Nuhodžić se osvrnuo i na probleme u finansiranju ovog sistema i izrazio očekivanja da će jedan dio ovog problema biti riješen kroz uspostavljanje fonda sredstava za zaštitu i spašavanje, ali je dodao da ovo pitanje zaslužuje punu pažnju i da se njime moramo baviti na organizovan i sistematičan način.

Ministar se osvrnuo i na funkcionisanje sistema u prethodnih deset godina, i njegovo reagovanje tokom poplava 2010. godine, požara i vanrednog stanja zbog ekstremnih vremenskih neprilika 2012. godine.

„I pored toga što je odgovor bio adekvatan, potvrdilo se i da postoje određeni nedostaci u smislu organizovanosti, nadležnosti, odgovornosti i koordinacije. Ministarstvo unutrašnjih poslova je spremno da poslije dobre i argumentovane analize podrži sva rješenja koja će u profesionalnom i funkcionalnom pogledu biti korak naprijed. Pri tom, svakako treba sagledati i uvažiti i ekonomske i druge opredjeljujuće faktore“ , ocijenio je ministar Nuhodžić.

Čestitajući Dan zaštite i spašavanja, generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić  podsjetio je na specifičnost poslova u sistemu zaštite i spašavanja.

„Život je vrijednost koja nema cijenu. I zato s pravom kažemo: ko spasi jedan život kao da je spasio cijeli svijet. Brojna su zanimanja i profesije kojima su u osnovi spašavanje ljudskih života i materijalnih dobara. Ipak, postoji razlika. Pripadnici sistema zaštite i spašavanja, spašavajući druge rizikuju sopstvene živote. I to je ono što ovaj sistem čini posebnim, a njegove pripadnike, malim ili velikim herojima svakodnevnice. Zato je za svaku državu ovaj sistem jako važan, jer su prijetnje od prirodnih i ljudski izazvanih katastrofa realnost za koju moramo biti pripremljeni“, kazao je on.

Mulič je naglasio da Direktorat za vanredne situacije u ovom trenutku realizuje veliki broj projekata u saradnji sa EU, NATO i drugim međunarodnim organizacijama čija je vrijednost oko dva miliona eura.

Govoreći o planovima za 2017. godinu generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić istakao je da je najvažniji zadatak izrada Stategije za smanjenje rizika od katastrofa s Akcionim planom za period 2018-2023 i podsjetio da se mora naći rješenje za uspostavljanje Nacionalnog trening centra.

On se zahvalio svim učesnicima u sistemu na korektnoj saradnji.

Nagrade i priznanja dobili su:

Značku zaštite i spašavanja Dževat Šarkinović, zaposlen u Opštini Plav;

Zahvalnicu: Aleksandra Vlahović, iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore – Hitna medicinska pomoć Bar; Željko Milić, vatrogasac – spasilac u Službi zaštite i spašavanja Podgorica; Boško Tomašević, vatrogasac – spasilac-vozač u Službi zaštite i spašavanja Nikšić; Vučeta Živković, vatrogasac-spasilac-dispečer u Službi zaštite i spašavanja Nikšić i Dragoljub Stijepović, vatrogasac – spasilac – vozač u Službi zaštite i spašavanja Nikšić;

Novčanu nagradu u iznosu od 500 eura dobili su: Zoran Jovović iz Gusinja, Ahmet Reković – član Gorske službe spašavanja Plav, Božo Pejović – instruktor za vatrogasno-spasilačke poslove u Službi zaštite i spašavanja Bar, Dušan Andrić – vatrogasac – spasilac u Službi zaštite i spašavanja Podgorica, Đorđe Marković-  vatrogasac – spasilac – vozač u Službi zaštite i spašavanja Nikšić.

Opštinske službe zaštite i spašavanja su tokom 2016. godine imale ukupno 11.766 intervencija, a Operativno-komunikacioni centar 112 tokom 2016. godine primio je 164.029 poziva i koordinirao sa 29 akcija spašavanja, u kojima je spašeno preko 70 ljudi.

 

Izvor: CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Stomatološka komora u pregovorima sa Fondom za zdravstveno osiguranje (FZO) i ministarstvima zdravlja i finansija, tražiće povećanje budžeta za stomatologiju, uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom - koliko se uradi, toliko da bude plaćeno.
Inspektori za vode će tokom 2025. godine po službenoj dužnosti vršiti nadzor nad velikim zagađivačima na 23 lokacije. Između ostalog, po pet kontrola godišnje vršiće si u nikšićkoj željezari, pivari Trebjesa, HE Perućica i asfaltnoj bazi.