Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Domovi i po komforu pretekli privatni smještaj

3c3526c51b85c563bfd731b6a6a92eca
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 09.10.2017. u 07:18

Kvota od 510 studenata koliko je trebalo da prime Dom studenata i učenika „Braća Vučinić“ i hotel „Onogošt“ popunjenaje, potvrdili su iz komisije za raspodjelu ležaja visokoškolaca u Nikšiću.

U hotelu smještaj je dobilo 260 studenata, dok je u domu raspoređeno 250 visokoškolaca i učenika srednjih škola.

”Ukupno je konkurisalo 247 brucoša za smještaj, dok su 402 studenta starijih godina podnijela dokumenta po konkursu. Zabilježili smo rast prijava studenata za smještaj u domu u odnosu na prethodnu akademsku godinu, tačnije oko 140 studenata svih godina fakulteta je uredno podnijelo dokumentaciju”, kazao je predsjednik komisije za raspodjelu smještaja studenata u Nikšiću Predrag Petrić.

Isplativije

U dvokrevetnim i trokrevetnim sobama „čaše“ hotela „Onogošt“ raspoloživost je 260 mjesta. Prema rang listama u studentskom domu hotela primljeno je 65 brucoša i 195 studenata starijih godina. Novi dom koji funkcioniše od prošle godine prigrlio je nove generacije studenata i brucoša, koji su većinom saglasni da se za studentski život više isplati boravak u domu, nego privatni smještaj.

Prema riječima pi-ara hotela „Onogošt“, Milice Abramović, najviše studenata ima iz Podgorice, pa iz sjevernih krajeva Crne Gore. Prema ovogodišnjoj rang listi, primljeno je 65 brucoša i 195 studenata starijih godina.

“Prošle godine je kod nas bilo smješteno oko 60 brucoša, i studenata sa starijih godina, a ove godine na raspolaganju imamo 260 mjesta. Studenti koji dobiju dom hraniće se kao i prošle godine u menzi studenskog doma „Braća Vučinić“. Što se tiče plaćanja, 80 odsto troškova plaća Ministarstvo prosvjete, dok je 20 odsto obaveza studenta. Naime, taj iznos je oko 23 evra na mjesečnom nivou. Takođe, kao i prošle godine, i ove godine imaćemo ponudu pansionskog restorana, da studenti po cijeni od osam evra mogu dobiti sva tri obroka, što je izuzetno povoljno, a interesovanje je veliko bilo tada, vidjećemo kako će se ove godine situacija razvijati”, istakla je Milica Abramović.

Po zakonskim okvirima, u domovima namjenski se opredjeljuje do pet odsto kapaciteta za studente sa posebnim obrazovnim potrebama, najosjetljivijim grupama i korisnicima materijalnog obezbjeđenja.

“Za sada, relativno “mlad” dom nema tu mogućnost, ali se svakako razmatra ostvarenje u budućnosti. Sobe nijesu prilagođene osobama sa invaliditetom. Ipak, što se tiče prilaza hotelu i lifta, tu mogućnost imamo. Nadamo se da ćemo prilagoditi određen broj smještajnih jedinica, a sve to u komunikaciji sa Ministarstvom prosvjete”, zaključila je Abramović.

Zadovoljni uslovima

U domu smo zatekli Anicu iz Kotora, studentkinju treće godine na smjeru za engleski jezik Filološkog fakulteta.

“Smještaj u hotelu „Onogošt“ zaista je komforan. Uvijek su nam dostupni topla voda, grijanje i ostale potrepštine i to za male pare, 23 eura mjesečno. Mnogo se više isplati nego privatno, jer ako ćete privatno i još jeftinije, morate to da podijelite sa nekim. Već drugu godinu boravim u domu i koristim usluge menze Studentskog doma „Braće Vučinić“ , kaže Anica.

Milica iz Risna, studentkinja prve godine psihologije na Filozofskom fakultetu, prvi put boravi u domu i zadovoljna je ponudom.

“Sviđa mi se Nikšić, a odlučila sam se za studentski dom da bih stekla nova poznastva, navikla se na kolektivni život, jer svakako dolazim iz velike porodice (smijeh). Sviđa mi se ovdje, uredno je i čisto, i praktično. Nijesam htjela privatno, jer ovo je mnogo jeftinije i imamo više pogodnosti, a opet, kao što sam rekla, želim da se uklapam u novu sredinu, proces studiranja“, istakla je Milica.

Podsjetimo, hotel „Onogošt“ je od prošle godine novi, renoviran studentski dom, sa 260 mjesta, u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama, na sedam spratova, gdje studenti imaju na raspolaganju čajne kuhinje i čitaonice na sedmom spratu. Ove godine, kao i prošle, pravo na mjesto u domu imali su studenti koji su upisali godinu redovno i finansiraju se iz budžeta.

Ranije, pred sam početak školske godine smješteno je oko 50 đaka, dok će u novoj akademskoj godini, u Domu studenata i učenika „Braća Vučinić“ biti smješteno 66 brucoša, odnosno 184 studenata sa druge, treće i četvrte godine. Stanari doma su uglavnom zadovoljni kvalitetom smještaja i ishrane, pa tako i dvoje studenata Filološkog fakulteta iz Berana, Milica Marsenić i Mirza Hadrović, imaju samo riječi hvale za usluge.

“U Domu učenika i studenata živim već tri godine, hrana je fenomenalna, a cijene su više nego povoljne. Prethodna zima je bila hladna, pa smo imali malih problema da ugrijemo sobu, ali, koliko čujem, ove godine će i to biti regulisano”, kazala je Milica.

“Za cijenu smještaja i hrane uslovi su zaista odlični, posebno bih pohvalio kuhinju, gdje se spremaju ukusna jela. Sve je u redu i u skladu sa studentskim standardima”, tvrdi Mirza, student četvrte godine.

Za učenike cijena smještaja i ishrane iznosi 25,20 eura, od čega je 18,60 eura za smještaj, dok će studenti izdvojiti za ishranu u menzi 23,10 eura i 6,30 za smještaj, dakle, ukupno 29,40 eura.

U Domu učenika i studenata „Braća Vučinić“ naredne zime neće biti problema što se grijanja tiče, jer je Ministarstvo prosvjete realizovalo projekat izgradnje kotlarnice u zgradi doma u vrijednosti od 75.000 eura, a ugrađeni su i manji kotlovi za grijanje vode, koji će raditi van sezone grijanja.

Prethodnih godina je postojao problem sa grijanjem, prije svega jer su se kotlovi nalazili kod zgrade Filozofskog fakulteta, a toplovod od njih do doma dugačak je 130 metara, pa su se kvarovi na njemu često dešavali.

Kompletno postrojenje radiće na lož ulje, a prethodno grijanje je bilo na struju, tako da će i troškovi biti niži.

 

Izvor: Pobjeda

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Povodom 22. aprila, Dana planete Zemlje, predsjednica Skupštine opštine Nikšić Milica Lalatović Žižić, u saradnji sa DOO „Komunalno Nikšić“ i osnovnim školama „Mileva Lajović Lalatović“, „Braća Labudović“, „Ratko Žarić“ i „Olga Golović“, organizovala je akciju sadnje drveća u dvorištima pomenutih obrazovno-vaspitnih ustanova, saopšteno je iz njenog Kabineta.
Vršiteljka dužnosti sekretara Sekretarijata za zaštitu životne sredine Opštine Nikšić Jasmina Janković Mišnić, u okviru info dana „Naša snaga, naš grad, naša planeta“, koji je održan u IPC „Tehnopolis“ povodom Dana planete Zemlje, poručila je da je danas više nego ikada jasno da pitanje životne sredine nije tema koja se tiče nekog drugog, niti je to problem koji se može odložiti za sjutra — to je pitanje koje se tiče svih nas, našeg zdravlja, kvaliteta života, ali i budućnosti generacija koje dolaze.
Zbog učestalih dojava o navodno postavljenim eksplozivnim napravama u školama širom Crne Gore, Uprava policije naložila je pojačane preventivne mjere, koje podrazumijevaju svakodnevne preglede obrazovnih ustanova prije početka nastave.
-->