Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

ELTAM: Sprovedeno više aktivnosti u okviru English Access Microscholarship programa

eltam
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 26.02.2016. u 11:44

Udruženje nastavnika engleskog jezika Crne Gore (ELTAM) navelo je da nastavlja sa aktivnostima u cilju sprovođenja English Access Microscholarship programa, koji finansira Ministarstvo spoljnih poslova Sjedinenih Američkih Država (SAD), uz podršku Ambasade SAD-a u Podgorici.

”Ovaj program podrazumijeva besplatno dvogodišnje učenje engleskog jezika za djecu lošijeg ekonomskog statusa. U Nikšiću, programom je obuhvaćeno 25 učenika iz devet osnovnih škola, uzrasta od 13 do 15 godina”, navodi se u saopštenju ELTAM-a.

Kako se dodaje, od početka realizacije programa učenici su imali priliku da više puta komuniciraju sa izvornim govornicima engleskog jezika, s ciljem da razviju komunikacijske vještine i upoznaju se sa američkim vrijednostima i kulturom.

”S tim u vezi, u februaru, Nikšić je posjetio George Chinnery, regionalni koordinator za engleski jezik iz Budimpešte, koji je tom prilikom pružio maksimalnu podršku nastavnicima i učenicima, a veoma značajan doprinos aktivnostima koje su realizovane do sada dali su i stipendisti Fulbright programa Aaron Mardis i Jordan Browne koji su učenicima proširili vidike kada je u pitanju mjesec posvećen istoriji crnaca u Americi, pokret za građanska prava i njegovi aktivisti”, saopštavaju iz tog Udruženja.

Program je, 1. decembra 2015. godine u JU OŠ „Luka Simonović“, zvanično otvorila ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Margaret Ann Uyehara, zajedno sa predsjednicom Udruženja nastavnika engleskog jezika Crne Gore Draganom Radoman, koordinatorkom ovog programa. Ambasadorka se tog dana upoznala sa učenicima, uručila im sertifikate o učešću i poželjela uspješan rad i njima i nastavnicima.

”Cilj Access programa je da podstiče i podržava talentovane učenike na putu ka uspjehu i razvija njihovu kreativnost, timski rad, liderske vještine, a prije svega im omogućava usavršavanje komunikacijskih vještina na engleskom jeziku i upoznavanje sa američkom kulturom i vrijednostima. Učenici imaju priliku da svoje potencijale iskažu kroz brojne kreativne aktivnosti”, pojašnjava se u saopštenju.

Od početka English Access Microscholarship-a, kako se ističe, sprovedeno je više aktivnosti.

”Kroz izuzetno interesantnu aktivnost Scavenger Hunt (lov na blago) učenici su, odrađujući neobične zadatke i obilazeći najznačajnije lokacije našeg grada, prikupili podatke o važnim mjestima, osmislili i snimili kratak film u kome su predstavili sebe i svoj grad na engleskom jeziku (https://www.youtube.com/watch?v=C6Brq-UScb8). Poseban čar snimku dalo je crnogorsko narodno kolo na zidinama Bedema, koji simbolizuje sponu između tradicije i modernih stremljenja. Cilj ovog projekta je bio da se učenici predstave polaznicima Access programa iz regiona. Tu su i posjeta Dnevnom centru za stare u Nikšiću, Američkom uglu u Podgorici. Učenici su, takođe, imali priliku da razgovaraju sa Markom Weinbergom, šefom za medije i kulturu u američkoj Ambasadi i Jelenom Vojnić, njegovom saradnicom”, navodi se u saopštenju ELTAM-a.

Ovo je, kaku kažu, samo dio aktivnosti u okviru Access programa, koji se trenutno sprovodi u preko 80 zemalja svijeta, što govori o njegovom međunarodnom značaju, a, kako dodaju, učenike i u narednom periodu čeka niz zanimljivih aktivnosti i događaja.

 

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Izmjene Zakonika o krivičnom postupku kojima se predviđa da osoba može ostati u pritvoru do pet godina u slučaju neizricanja prvostepene presude djeluju kao ad hoc rješenje koje treba da umiri javnost, ocijenio je advokat i bivši ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović.