Janjušević: Crna Gora na trećem mjestu u svijetu po broju oružja u posjedu građana
- Autor onogost.me
- 26.10.2024. u 08:19
Zakon o oružju je restriktivan, građani mogu da imaju dozvolu za držanje vatrenog oružja, koje ne smiju da nose na javnom mjestu, dozvola za nošenje oružja se odobrava za lovačka i sportska oružja, a važnu ulogu imaju ljekarske komisije koje izdaju uvjerenja da je podnosilac podoban – kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, bivši direktor Uprave policije Nikola Janjušević.
Od 24.do 30.okrobra obilježava se Nedjelja razoružanja, kampanja koja ima za cilj podizanja svijesti o problemu ilegalnog naoružanja u Crnoj Gori.
U Crnoj Gori kao tradicionalnom društvu postoji veoma izražen kult oružja, kaže Janjušević, koji opstaje već vjekovima.
,,Kada je u pitanju posjedovanje legalnog oružja, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, nešto više od 100.000 komada vatrenog je oružja je u legalnom posjedu građana Crne Gore, što je veliki broj. A kad je ilegalno oružje u pitanju tu podaci variraju. Prema nekim procjenama taj broj se kreće oko 40.000, 50.000, po nekim drugim procjenama do 80.000.Moja lična percepcija je da je taj broj oružja u ilegalnom posjedu ravan onome u legalnom posjedu. To je, otprilike, nekih stotinak hiljada, iako je nemoguće procijeniti koliko je tačno oružja u ilegalnom posjedu. Po zadnjem popisu, ako se ne varam, evidentirano je 200.000 domaćinstava u Crnoj Gori, znači kad saberemo oružje u legalnom i ilegalnom posjedu, ispada da svako domaćinstvo u Crnoj Gori ima jedan komad vatrenog oružja” – rekao je Janjušević.
Iz istorijske percepcije Crnogorci su ratnički narod, podsjeća Janjušević, te je upravo zbog te činjenice došlo do toga kulta oružja, dodaje on, jer Crnogorci vole oružje, ali je svakako broj komadaoružja koji građani posjeduju, kako kaže, izuzetno velik.
Postavlja se logično pitanje, kaže Janjušević, odakle toliko broj komada vatrenog oružja u ilegalnom posjedu građana, i to se , po njegovom mišljenju, desilo početkom devedesetih, kad su ogromne količine naoružanja nestale iz skladišta, dodaje on, bivše JNA.
,,U svijetu, što se naoružanja tiče, mi zauzimamo visoko treće mjesto, prve su Sjedinjene Američke države, njihovi građani imaju ubjedljivo najveći broj vatrenog oružja u svom posjedu, drugi je Jemen, a treće mjesto dijele Crna Gora i Srbija, ali su i zemlje bivše Jugoslavije visoko na toj ljestvici” – naglasio je Janjušević.
Crna Gora je 2015.godine donijela Zakon o oružju, podsjeća Janjušević, koji je usaglašen sa zakonodavstvom Evropske unije, i od te godine, naglašava on, traje akcija ,, Poštuj život vrati oružje”.
,,Rezultati akcije Poštuj život vrati oružje nijesu spektakularni, jerprema podacima od sredine ove godine, od početka ove akcije, znači od 2015.godine, građani su vratili oko 3.000 komada vatrenog oružja i oko 550 komada minsko eksplozivnih sredstava, a najviše ručnih bombi…Mislim da država Crna Gora mora da napravi jednu ozbiljnu strategiju kada je ova problematika u pitanju, jer da se građani još više stimulišu da vrate što veću količinu tog oružja” – istakao je Janjušević.
Procedura vraćanja oružja veoma jednostavna, poručuje Janjušević, dovoljno je da građanin pozove policiju na broju 122, prijavi da hoće da vrati oružje, bilo da je u legalnom ili ilegalnom posjedu, potpuno je svejedno, kako kaže, policijski službenik će doći kod građanina i dati mu odgovarajuću potvrdu.
,,Da bi dobio odobrenje za držanje vatrenog oružja, odnosno oružnog lista, građanin će naći sve informacije u Zakonu o oružju, gdje je taksativno navedeno koje sve uslove mora da ispuni podnosilac zahtjeva, da bi dobio dozvolu za držanje vatrenog oružja. Za nošenje oružja kad su u pitanju lovačka i sportska oružja. Zakon o oružju je restriktivan. Građani mogu da imaju dozvolu za držanje oružja i ne smiju da nose oružje na javnom mjestu” – poručio je Janjušević.
Sagovornik Budilnika se osvrnuo na ljekarske komisije, pojedine,koje izdaju uvjerenja da je podnosilac zahtjeva podoban da bude u posjedu vatrenog oružja, a tu je najvažniji, poručuje on, psihološki profil podnosioca zahtjeva.
,,U tim ljekarskim komisijama postoji psiholog i psihijatar. Imali smo situacije da podnosilac zahtjeva kod jedne ljekarske komisije bude odbijen, zbog procjene psihologa ili psihijatra, međutim, on ode kod druge ljekarske komisije dobije uvjerenje” – naglasio je Janjušević.
Gost Televizije E poručuje građanima da ispoštuju akciju ,,Poštuj život vrati oružje” i da vjeruju nadležnim državnim organima kada je bezbjednost u pitanju, i, dodaje on, pogotovu da vrate nelegalno oružje.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
1
Nikola , ima li kakvog posla u Rastoke? Izasao oglas, trazi se iskusan penzijoner za prekucavanje ……