Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Milić: Nasilje u porodici više ne predstavlja fenomen koji se krije ispod tepiha

15240066_1073329419446625_599135967_n
Marija Vujović
  • Autor onogost.me
  • 01.12.2016. u 16:13

SOS telefon Nikšić i Centar bezbjednosti Nikšić, u partnerstvu sa Inovaciono preduzetničkim centrom Tehnopolis, organizovao je lokalni konsultativni sastanak o problemima i praksama postupanja u slučajevima nasilja u porodici.

Nakon uvodne riječi načelnika Stanice kriminalističke policije CB Nikšić, Zorana Backović, izvršna koordinatorka SOS telefona Nikšić, Nataša Međedović Pištalo, naglasila je da je značaj ovoga sastanka u tome što okuplja sve važne aktere u sistemu zaštite pa su bili prisutni predstavnici sudstva, policije, tužilaštva, suda za prekršaje i Osnovnog suda, Centar za socijalni rad,  kao i predstavnici nevladinih organizacija koje pružaju servise podrške i pomoći za žrtve nasilja u porodici.

“Cilj sastanka je da napravimo jednu analizu lokalnih praksi,  podijelimo ono što je bilo dobro u predhodnoj godini, koji su izazovi i da negdje razgovaramo na nivou preporuka za narednu godinu. Efikasan sistem zaštite se prevashodno zasniva na dobroj saradnji državnih organa i nevladinog sektora. Nužno moramo da sarađujemo, moramo biti uvezani i dati taj koordinirani odgovor na ovaj problem”, istakla je ona.

Takođe je navela da postoje problemi u komunikaciji i realizaciji različitih intervencija, ali i primjeri dobre prakse i dobrih rješenja.

“Kada govorimo o SOS telefonu za žene i djecu žrtve nasilja moram naglasiti da smo odabrani kao partner i kordinator Nacionalnom SOS linijem za žrtve nasilja u porodici. To je besplatan servis koji je 24h dostupan svim žrtvama bez obzira gdje one žive”, objasnila je ona.

Šef Referata za nasilje u porodici i maloljetničku delikvenciju, Slavko Milić, kazao je da je neophodno razvijati multidisciplinarne aktivizme u saradnji svih institucija, te tako rješavati ovu kompleksnu problematiku na način što će se svi lokalni akteri uključivati bezrezervno u aktivnosti koje su potrebne da bi se nasilje u porodici svelo na najmanju moguću mjeru.

“U odnosu na prošlu godinu mogu reći da je broj slučajeva nasilja u porodici, kada je u pitanju krivično djelo skoro izjednačen sa prošlom godinom. Do današnjeg dana imamo 14 prijava iz oblasti nasilja u porodici.  Kod slučajeva prekršaja prošle godine smo imali oko 90 prekršajnih prijava, dok sada imamo oko 145”, naveo je on i dodao da se raduje što je došlo do povećanja broja prijava, jer, kako objašnjava, to je dokaz da raste povjerenje građana u institucije sistema i da nasilje u porodici više ne predstavlja fenomen koji se krije ispod tepiha.

Ovaj sastanak organizovan je u okviru globalne svjetske kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, koja se obilježava u preko 100 zemalja svijeta.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U sklopu kontinuirane i aktuelne kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 86 komada oružja, 3581 komad municije, 21 komad ručnih bombi, detonatorske kapisle, eksplozivna sredstva i djelovi vatrenog oružja.
U većem dijelu Crne Gore jutros se saobraća po suvim putevima, dok na dionicama u višim planinskim predjelima ima poledice, kazali su iz Auto moto saveza (AMSCG).