Milioni potrošeni, Opština novac građana godinama rasipa na odštete zbog ujeda pasa

- Autor onogost.me
- 01.09.2022. u 08:32
Podaci, zvanični, do kojih je lako doći najobičnijom pretragom po interentu, kažu da je opština Nikšić u 2013. i 2014. godini, po osnovu naknada štete zbog ujeda pasa lutalica, iz budžeta izdvojila blizu 270.000 eura.
Zamjerali su tada lokalni odbornici opozicije da lokalna DPS vlast rasipa novac građana i da je odavno za taj novac mogao biti sagrađen veliki azil. Par godina kasnije opština je to uradila i na 20-ak kilometara od Nikšića, u mjestu Brestice napravljeno je sklonište za pse, kapaciteta 50 mjesta.
Problem, međutim, nije riješen, naprotiv.
Od 2016. do 2022. godine odštetni zahtjevi samo su rasli, pa je opština Nikšić po osnovu naknada štete zbog ujeda pasa lutalica potrošila nevjerovatnih oko 1,5 miliona eura. Samo u 2020. godini preko 330.000 eura.
Da je neko vodio računa, kao što nije, mogao je za taj novac koji se godinama trošio na sudske troškove uraditi mnogo toga, i za pse i za građane Nikšića. Zato i ne čudi što gotovo nema dana da našem portalu ne stignu fotgrafije i video snimci čopora pasa na ulicama, od sugrađana koji mole naldežne da nešto urade po tom pitanju.
Komentari građana na tekst o čoporu pasa lutalica.
Veterinarka Saška Krivokapić smatra da se problem napuštenih pasa neće riješiti , dok se ne promjeni svijest građana.
“Sve dok sebi dajemo za pravo da ono što nam više ne treba ili nam ne služi svrsi, bacimo pored puta ili ostavimo oko zgrada ili deponija, moraćemo svakodnevno da gledamo razne slike, koje nam nekada natjeraju suze na oči, a nekad nas razljute jer ne možete svoje dijete da odvedete u šetnju. Zašto je to tako? Kapacitet nikšićkog skloništa za napuštene pse je odavno popunjen. Mada za ovoliki grad kapacitet od 50 pasa je mali broj. Svako sklonište bi trebalo da bude posjećeno, da bi se psi udomljavali. To kod nas nije slučaj”, objašnjava ona.
Vesna Dacić iz nikšićkog Udruženja za zaštitu životinja kaže da se u Nikšiću pojavljuju periodično novi psi, lako ih je prepoznati – dezorijentisani su, uplašeni…
“Naravno da razumijem kompleksnost problema, strah kod određenih građana, jer pojava kao što je na snimku nikoga ne bi ostavila ravnodušnim, pa ni mene kao nekoga ko se istinski zalaže za dobrobiti napuštenih pasa. Rješenje vidim kroz jedan cijeli proces, koji obuhvata više faza, a to je registracija, čipovanje vlasničkih pasa, krenulo se u tu proceduru, potom, prijedlog Slobodnih zona, gdje bi se određeni broj pasa povlačio s ulica i imala kontrola nad psima na ulici. Ono što je mnogo bitno je intezivan rad na udomljavanju napuštenih pasa, treba raditi kampanje, raditi na dobijanju dozvole za sklonista za komercijalno udomljavanje pasa u skladu s procedurama koje propisuje Zakon”, objašnjava Dacić.
Koliki su troškovi azila za pse
Prema saznanjima portala Onogošt, Komunalno preduzeće prošle godine izdvojilo je manje od 10.000 eura za hranu za pse u azilu koji ima i četiri zaposlena. U odnosu na paprene godišnje odštete, ovo je simbolična cifra koja nameće pitanje proširenja kapaciteta i sprovođenja brojnih drugih aktivnosti u koje vrijedi uložiti kako se novac i dalje ne bi rasipao.
Čekamo s nestrpljenjem izvještaj o odštetama za 2022.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 1
- Društvo
- u
- 0




3
Da nije ove Saske i ostalih NVO, problem pasa lutalica bi davno bio rijesen!
Gospođa Saška nije NVO nego vetrinarka kojoj je obaveza da liječi životinje, ne da ih ubija. Ta gospođa bi odavno imala vile po moru da svoje pare ne daje da pomogne nesrećnim životinjama. Svaka NVO uglavnom radi volonterski. Nijesu krivi psi što su ljudi koji ih ostave, izbace na ulicu STOKA!
Kovačević je u predizbornoj kapmanji obećavao u svakom javnom nastupu da će riješiti ovaj problem. JE LI NEŠTO URADIO???? NIŠTA!!!
Mogli su im napraviti svakom po apartman za ove pare