Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Mladi u CG žive sa roditeljima do 33. godine

CGO
  • Autor onogost.me
  • 29.08.2023. u 20:21
Čak 62 odsto mladih u Crnoj Gori živi sa roditeljima, a po prosjeku se osamostaljuju tek sa navršene 33 godine života.

To piše u studiji Centra za građansko obrazovanje (CGO) pod nazivom “Mladi između marginalizacije, radikalizacije i potencijala”.

Kako je kazao Nikola Mirković, saradnik na programima u CGO-u i jedan od autora studije, to što se mladi osamostaljuju tek sa navršene 33 godine života je prilično kasno uporedno gledajući statistike u Evropi.

“Mladi, ipak, navode da imaju dobar odnos sa roditeljima”, dodao je on.

Većini mladih ljudi u Crnoj Gori je najvažnije da budu nezavisni, da preuzmu odgovornost, da budu vjerni (partneru, prijateljima, poslodavcu) i da imaju prijatelje.

Slijedi profesionalno ostvarivanje, odnosno karijera, a zatim zasnivanje porodice.

Dobro obrazovanje i dobar izgled pozicioniraju se po sredini, a zdrava ishrana i bavljenje sportom su u drugoj polovini prioriteta.

Mladi navode i da im je najmanje važno da budu aktivni u politici, a učestvovanje u građanskim akcijama, odnosno inicijativama, takođe, nije popularno kod ove populacije.

Distanca prema korisnicima alkohola

Mirković je dodao da mladi u Crnoj Gori iskazuju jaku socijalnu distancu prema korisnicima psihoaktivnih supstanci i alkohola.

Tu je i distanca prema HIV pozitivnim osobama, ali i LGBTIQ osobama što ukazuje na prisustvo homofobije među ovom grupacijom.

Nezainteresovani za politiku, najmanje vjeruju partijama 

Među mladima u Crnoj Gori prevladava nezainteresovanost za politiku, što prati i stav da njihov glas nema značajan uticaj na djelovanje institucija.

Prema riječima asistenta na projektima CGO Nikole Obradovića, njihovi interesi malo ili nijesu uopšte zastupljeni u politici.

“Osim toga, mladi najmanje vjeruju političkim partijama, Vladi i Skupštini. Kod mladih u Crnoj Gori je izražena percepcija da se političke odluke često donose bez uzimanja u obzir perspektive mladih i njihovih specifičnih potreba“, zaključio je on.

Mladi navode i da im je najmanje važno da budu aktivni u politici, a učestvovanje u građanskim akcijama, odnosno inicijativama, takođe, nije popularno kod ove populacije.

Ppreko trećine mladih cijeni da su se u izvjesnoj mjeri osjećali diskriminisano zbog svojih političkih uvjerenja.

“To je konstanta u odnosu i na ranija istraživanja, a nešto manje od trećine na osnovu svoje vjeroispovjesti, ili zbog svog materijalnog položaja,“ ukazao je Obradović.

Provode slobodno vrijeme uz društvene mreže, manje okrenuti volontiranju

Mladi u Crnoj Gori slobodno vrijeme najviše provode koristeći društvene mreže, slušajući muziku, a zatim sa porodicom ili u druženju sa prijateljima.

S druge strane, najmanje vremena su okrenuti volontiranju u različitim inicijativama, organizacijama, i u aktivnostima u okviru omladinskih krugova, pokazuje studija CGO.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine.
    Sve je veći broj djece predškolskog uzrasta koja ne upisuju osnovnu školu na vrijeme. Govorne smetnje i emocionalna nezrelost česti su problemi, iako nijesu isključivi za taj uzrast. Stručnjaci upozoravaju da moderna tehnologija, pored svojih benefita, ima veliki uticaj na istaknute smetnje. Takođe, roditelji, iako to teško prihvataju, snose značajnu odgovornost zbog sve manje vremena koje posvećuju djeci, lišavajući ih osjećaja društva, pripadnosti i međuljudskih odnosa.