Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nikšić kroz istoriju: Hotel „Amerika“

13942493_10153861016551849_199372298_n
Kolekcija B. Roganović
  • Autor onogost.me
  • 06.08.2016. u 08:22

Tamo gdje se sada nalaze brojni lokali, na početku Njegoševe ulice, možda malo ko to zna, nekad se nalazio kultni hotel „Amerika“. 

Izgradnjom sabornog hrama Sv. Vasilija Ostroškog, dvorca kralja Nikole, izgradnjom mostova i puteva, izgradnjom industrijskih objekata, Nikšić postaje grad kojeg su sve češće posjećivali „ljudi sa strane“ pa se prosto nametnula potreba i za otvaranjem hotela. Tako su u Nikšiću do Drugog svjetskog rata radila četiri hotela, a ono što je interesantno je da su se u ulici Cara Dušana (današnja Karađorđeva ulica) nalazila čak tri hotela i to hotel „Evropa“ Mitra Nikovića, hotel „Nikšić“ Filipa Makrida i hotel „Bristol“.

Međutim, ovaj put više ću se zadržati na hotelu „Amerika“ koji je radio u ulici Vladike Rada (današnja Njegoševa ulica).

Hotel „Amerika“ prvobitno se nalazio u vlasništvu Nikole Barzuta, da bi ga 1909. godine preuzeo Pavle Vrbica, a od 1910. godine vlasnik hotela postaje trgovac Spasoje Vujović koji je bio jedna veoma zanimljiva ličnost.

Pored toga što je kao mlad putovao po svijetu bio je jedan i od graditelja pruge Adis Abeba – Džibuti kao i učesnik u rusko-japanskom ratu 1904-1905. godine. Oženio se 1908. godine u pedesetoj godini života i imao je petoro djece. Najmlađa kćer rodila mu se kad je imao 70 godina. Ime Spasoja Vujovića vezuje se i za pivaru „Onogošt“ Vuka Krivokapića, koja je osnovana daleke 1896. Godine, a gdje je radio kao upravnik i bio je jedan od njenih prvih udrugara.

Za vrijeme dok je Spasoje upravljao hotelom „Amerika“ on je postao mjesto po kome je Nikšić postao prepoznatljiv i u kome su odsjedali mnogi poznati i nepoznati koji su dolazili u Nikšić.

Bio je to hotel kojeg je krasila besprekorna čistoća, red i prijatna atmosfera kao i domaća kuhinja. Spasoje Vujović i osoblje koje je radilo u njemu uvijek se staralo da gost iz ovoga hotela ode zadovoljan sa željom da se opet vrati u Nikšić. Može se reći da su bili i više nego odlični promoteri grada iz tog perioda.

Inače, sam hotel imao je restoran i 15 soba a ono što je najveća zanimljivost ovog hotela je da nije bilo sobe sa brojem 13. Dvije sobe na strani hotela prema ulici sa brojevima 1 i 6 imale su balkone i predstavljale su neku vrstu apartmana za posebne goste. Na samim balkonima nalazilo se i cvijeće koje je doprinosilo ljepšem izgledu samog hotela kao i prijatnijem ugođaju onih koji su boravili u tim sobama. Čitavom dužinom hotela na zidu bilo je ispisano ime hotela i to na ćirilici i latinici.

Hotel „Amerika“ je 1926. godine dograđen i proširen u pravcu prema trgu. Elektrifikacijom grada krajem 1927. godine, hotel je osvjetljen a iznad ulaznih vrata nalazila se jedna svjetiljka koja bi uveče osvjetljavala ulaz u hotel. Ljeti bi se ispred hotela, na kaldrmu iznosili drveni stolovi i stolice kako bi gosti hotela i lokalno stanovništvo u hladovini drveća što lakše podnijeli ljetnje vrućine.

Ovaj ambijent najbolje ilustrije fotografija iz privatnog albuma doktora Milana Rojca a koja je sada dio moje kolekcije sa koje se mogu vidjeti svi ovi detalji. Inače, doktor Milan Rojc je u to vrijeme bio poznati hrvatski pravnik i političar, koji se sa svojim prijateljima, sa svojim automobilom uputio na jedno putovanje 1928. godine, koje je pored Hrvatske, Bosne uključilo i Crnu Goru. To putovanje „ispratili“ su i velikom brojem fotografija a kada je u pitanju Nikšić urađene su tri fotografije, od kojih je jedna bila i fotografija hotela „Amerika“.

Interesantno je i to da je u ovom hotelu prenoćio i dio „elite“ koja je pristigla sa kraljem Aleksandrom i članovima Vlade pred njihov odlazak sa aerodroma na Kapinom polju nakon kapitulacije Jugoslavije.

Po završetku Drugog svjetskog rata hotel je nacionalizovan i dobio je novo ime hotel „Javorak“. Bio je to prvi hotel u oslobođenom Nikšiću. 

Boško Roganović

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

1

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Komisija za procjenu šteta od elementarnih nepogoda Opštine Nikšić obišla je oko 200 domaćinstava koji su prijavi štetu nakon zemljotresa koji je sredinom marta pogodio granično područje Crne Gore i Bosne Hercegovine, odnosno selo Čarađe u Goliji.
Radovi na rekonstrukciji Osnovne škole (OŠ) "Dušan Bojović" u Župi počeli su danas, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. Školu je danas obišla ministarka Anđela Jakšić-Stojanović.