Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nikšić kroz istoriju: Hotel “Evropa”

hotel_evropa_glavna
Kolekcija Boška Roganovića
  • Autor onogost.me
  • 28.08.2016. u 13:39

Nakon oslobođenja od Turaka, a naročito u periodu nakon Prvog svjetskog rata, Nikšić sa izgradnjom stambenih, privrednih i infrastrukturnih objekata postaje ne samo mjesto kroz koje se prolazilo, već i mjesto u kome se vrlo često tražio „krevet više“. 

Tu potrebu da gost prenoći u Nikšiću i bude uslužen sa željom da se opet vrati u grad prepoznali su i nikšićki preduzetnici onoga vremena pa su tako u Nikšiću do Drugog svjetskog rata radila četiri hotela.

Od ta četiri hotela čak tri su se nalazila u Ulici cara Dušana (današnja Karađorđeva ulica) i to hotel „Evropa“ Mitra Nikovića, hotel „Nikšić“ Filipa Makrida i hotel „Bristol“, dok se hotel „Amerika“ nalazio u ulici Vladike Rada (današnja Njegoševa ulica).

Međutim, ovaj put više ću se zadržati na hotelu „Evropa“ koji se nalazio na uglu današnje Karađorđeve ulice i bulevara Vuka Mićunovića.

Vlasnik hotela “Evropa”: Mitar Niković

Hotel „Evropa“ je bio najveći predratni hotel u Nikšiću u vlasništvu Mitra Nikovića, a raspolagao sa dvadeset i devet soba i nalazio su u glavnoj nikšićkoj ulici onoga vremena – ulici Cara Dušana.

Zašto kažem glavnoj? Pa jednostavno na jednom relativno malom prostoru „egzistirala“ su tri hotela koji su pored gostiju sa strane privlačili i domaće poznate ličnosti. Jednostavno, bili su mjesta gdje su se ljudi rado susretali i razmjenjivali mišljenja, a ugostitelji su se trudili da im svojom ponudom učine boravak što prijatnijim. Sigurno da je među ovim hotelima bilo konkurencije i da su se svi trudili da ponude što više.

Hotel “Evropa” sredinom dvadesetih godina prošlog vijeka

Tako iz jednog cjenovnika hotela „Evropa“ možemo da saznamo da je gost mogao da poruči: kafu (bijelu, crnu običnu, veću i tursku), kapuciner, mlijeko bez šećera, čaj, limunadu, malinov sok, sirup od višanja, sirup od šipaka, likere (pelinkovac, kruškovac, kakao, marasnin, vlahov), konjak, rakiju (meka, srednja i ljuta), desertna vina, vino crno dalmatinsko i crnogorsko, vino bijelo žilavku, kao i šampanjce.

Kada su u pitanju jela gost je mogao da poruči porciju šunke i porciju salame, jaja u čaši, hljeb sa šunkom i jaja sa šunkom.

Cjenovnik hotela “Evropa”

Napominjem da ovo sigurno nije bio jedini cjenovnik jer kako se hotel „razvijao“ tako se i obogaćivala ponuda samog hotela. Interesantno je napomenuti da je ovaj cjenovnik urađen u Nikšićkoj akcionarskoj štampariji što je još jedna potvrda da su nikšićki preduzetnici onoga vremena tijesno sarađivali i bili prilično složni.

Inače sam hotel „Evropa“ imao je veliku baštu i u njemu su odsjedali mnogi ugledni gosti iz inostranstva i domaći velikodostojnici. Takođe bio je i centar kulturnih dešavanja jer su se u njemu organizovali maskenbali, razne priredbe i svirala je češka muzika. U vremenu dok još nije bilo toliko automobila hotel je imao i svoj fijaker koji je dovozio putnike iz Trebinja u Dubrovnika. U zimskim mjesecima kada bi Nikšić bio „odsječen od svijeta“ zbog velikih snjegova dešavalo se da nema nijednog gosta ali se sve to nadoknađivalo ljeti kada su se mjesta morala znatno ranije rezervisati.

Zgrada u kojoj se nalazio hotel “Evropa” srušena je u savezničkom bombardovanju 1944. godine

Slično kao i kod hotela „Amerika“ naziv hotela bio je ispisan na zidovima između spratova i to jedan na latinici (ulica Vuka Mićunovića), a drugi na ćirilici (Karađorđeva ulica).

Inače, sam hotel je našao svoje mjesto i na razglednicama i tzv. „harmonikama“ u izdanju poznatih nikšićkih knjižara onoga vremena („Progres“, „Kavaja“). Vlasnik Mitar Niković (rođen 1872. godine)prije Drugog svjetskog rata prodao je hotel sreskom načelstvu, a za vrijeme rata služio je kao komanda karabinjera, dok je dio koji je služio kao podrum hotela bio pretvoren u zatvor (zatvor Volat).

Aprila 1944. godine u savezničkom bombardovanju zgrada u kojoj se nalazio hotel „Evropa“ je srušena u potpunosti.

 

Autor: Boško Roganović

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U sklopu kontinuirane i aktuelne kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 86 komada oružja, 3581 komad municije, 21 komad ručnih bombi, detonatorske kapisle, eksplozivna sredstva i djelovi vatrenog oružja.
U većem dijelu Crne Gore jutros se saobraća po suvim putevima, dok na dionicama u višim planinskim predjelima ima poledice, kazali su iz Auto moto saveza (AMSCG).