Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Novinarki Svetlani Mandić nagrada za filantropiju

img_28122021_173803_800_x_437_pixel
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 28.12.2021. u 16:40

Fond za aktivno građanstvo (fAKT) objavio je imena dobitnika godišnjih nagrada i priznanja za filantropiju "Iskra".

Žiri za dodjelu nagrada i priznanja je donio odluku da se za 2021. dodijele dvije nagrade, šest specijalnih priznanja i jedno posthumno priznanje.

Dobitnik Nagrade za individualni doprinos je Began Čekić, Gusinjanin koji živi u Njujorku. U znak sjećanja na prerano preminulu ćerku i sestru Sanihu, porodica Čekić je osnovala fond sa njenim imenom i sav donirani novac uložila u izgradnju savremenog igrališta u Gusinju. „Saniha Playground“, na površini od 600 metara kvadratnih, nedavno je predato Opštini Gusinje, na radost najmlađih stanovnika. Nagrada za doprinos na nacionalnom nivou pripala je kompaniji doMEn, koja je je u prethodnih 11 godina poslovanja, podržala ili sponzorisala preko 30 projekata, ulažući u crnogorsku zajednicu kroz svoje društveno odgovorno poslovanje, preko milion eura. Za filantropske aktivnosti u 2021. izdvolili su oko 115.000 eura i to kroz projekte Spark.me, startap avantura, Moje buduće STEM zanimanje, doMEn škola programiranja, doMEn kup, časopis Dijagonala, Evropska omladinska kartica i druge.

Specijalno priznanje za doprinos dijaspore biće uručeno grupi građana porijeklom iz Gusinja, Njujork. Ova grupa građana okupila se oko projekta izgradnje školske zgrade OŠ “Džafer Nikočević” u rodnom Višnjevu (Gusinje), obezbijedivši preko 100.000 dolara u tu svrhu. Memorandum o saradnji sa Ministarstvom prosvjete je potpisan u septembru 2021. i započeta je izgradnja novog školskog objekta, koji će biti useljiv do naredne školske godine.

Slobodanka i Momčilo Pajović dobitnici su Specijalnog priznanja za dobročinstvo. Riječ je o supružnicima, penzionerima iz SAD-a, koji su, iako i sami skromnog materijalnog stanja, donirali 22.000 dolara Crnoj Gori, kao pomoć u borbi protiv pandemije.

Specijalno priznanje za građanski doprinos opštem dobru za 2021. otići će u ruke „Devet dobrih žena“, neformalne grupe građanki Podgorice. Počev od decembra prošle godine „Devet dobrih žena“ su pokrenule brojne akcije. Odmah nakon serije razornih zemljotresa u susjednoj Hrvatskoj, pokrenule su akciju prikupljanja školskog pribora, igračaka, društvenih igara i garderobe, pod nazivom „Djeca djeci“. Akciji su se pridružili mnogobrojni donatori i ljudi dobre volje, pa je prikupljeno preko 8000 artikala, spakovano u više od 150 paketa i poslato mališanima u Petrinji, Glini i Sisku.

Isto priznanje pripalo je i Milošu Milinkoviću, volonteru i organizatoru brojnih akcija primarno za pomoć djeci oboljeloj od malignih bolesti. Pored učešća u emisiji „Dnevnica“ kojom je prikupio blizu 6500 eura za odjeljenje dječje hematoonkologije, Miloš je organizovao i dva humanitarna bazara-za Minju i Balšu, gdje je prikupljeno 3.600 eura.

Portalu revije Fokus biće uručeno Specijalno priznanje za medijski doprinos.

“Prvi broj revije Fokus izašao je 2008. u Njujorku, a danas je jedini portal koji okuplja ljude porijeklom iz Crne Gore. Osim što promoviše i prati humanitarne akcije kroz pokretanje i bilježenje brojnih akcija prikupljanja sredstava, ima i izuzetno značajnu ulogu u medijskoj promociji filantropije, kulture davanja i primjera dobročinstva naše dijaspore”, saopšteno iz Fonda za aktivno građanstvo.

Dobitnica Specijalnog priznanja za medijski doprinos je i Svetlana Mandić, novinarka dnevnih novina Vijesti i doktorantkinja na Fakultetu političkih nauka u Podgorici.

“Brojnim člancima i reportažama u kojima govori o humanosti, solidarnosti i društvenoj odgovornosti, Svetlana pokazuje izuzetan senzibilitet za potrebe drugih, kako „običnog čovjeka“, tako i zajednice. Zahvaljujući njenom doprinosu, Nikšić se i te kako pozicionirao na crnogorskoj „mapi filantropije“”, navedeno je u saopštenju.

Posthumno priznanje za dobročinstvo pripalo je dr Miloradu Bakiću, hirurgu i humanisti. Svoju karijeru je započeo u Beranama, gdje je od 1980. do 1991. godine bio šef odsjeka Traumatologije hirurškog odjeljenja, a od 1991. do 1998. godine obavljao je dužnost direktora Opšte bolnice. Bio je član Predsjedništva društva ljekara Crne Gore i predsjednik Komisije za etička i pravna pitanja Ljekarske komore Crne Gore. Važio je za izuzetnog čovjeka i humanistu, a o njegovim uspjesima iz oblasti medicine, pored svjedočenja pacijenata, govore i brojni zapisi. Obavio je oko 12.000 operacija i važio je za jednog od najboljih i najuglednijih hirurga u Crnoj Gori. Bio je na čelu tima beranskih ljekara koji su uspješno obavili pet operacija na srcu i spasili četiri života, o čemu su pisali su domaći i regionalni mediji.

Tradicionalna svečanost dodjele nagrada biće upriličena u januaru u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“, na Cetinju, uz poštovanje svih epidemioloških mjera, a o čemu će više informacija biti blagovremeno dostupno na sajtu Fonda za akivno građanstvo.

Dodjelu nagrade “Iskra” organizuje Fond za aktivno građanstvo uz podršku Evropske komisije i Fondacije „Ćano Koprivica“.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Građani/ke Crne Gore u zabrinjavajuće visokom broju vjeruju u teorije zavjere i propagandne narative, poput toga da globalne elite namjerno izazivaju zdravstvene krize ili da je homoseksualnost bolest, pokazuje istraživanje javnog mnjenja koje je za potrebe Centra za demokratsku tranziciju (CDT) sproveo Institut Damar u periodu od 22. februara do 4. marta ove godine na uzorku od 1.008 ispitanika.