Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Objavljeno posebno izdanje Filološkog fakulteta posvećeno Njegošu

filoloski_fakultet
UCG
  • Autor onogost.me
  • 01.11.2021. u 09:12

Povodom 170 godina od smrti Petra II Petrovića Njegoša (1813–1851) posebno izdanje časopisa FOLIA LINGUISTICA ET LITTERARIA posvećeno je životu i stvaralačkom radu velikog pisca i državnika.

 

“Sveska 37 sadrži radove nastavnika i saradnika Filološkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, koji rezimiraju dosadašnje domete proučavanja Njegoševog djela i otvaraju nova pitanja i istraživačke perspektive ukazujući još jednom na kompleksnost Njegoševog pjesničkog i ukupnog prosvjetiteljskog djelovanja”, saopšteno je iz UCG.

Tematski broj otvara tekst Vesne Kilibarde pod nazivom „Crnogorske pjesme u Tomazeovim Pjesmama Ilirskim”.

O Njegoševom djelu kao neprolaznom izazovu za tumačenje piše Vesna Vukićević-Janković, a Olga Vojičić-Komatina izdvaja i interpretira elemente lirizacije u Gorskom vijencu.

Prilog Olivere Popović nudi prikaz Njegoševog lika i rada u djelima italijanskih putopisaca objavljenim povodom vjenčanja prinčevskog para Savoja – Petrović 1896. godine, dok Ana Minić na osnovu imagološke analize rekonstruiše prikaze Njegoša u njemačkim putopisima iz njegovog vremena.

Ana Pejanović analizira frazeološki nivo Njegoševog spjeva Šćepan mali u poređenju sa Gorskim vijencem upućujući na značaj ovog djela za istraživanja Njegoševa idiolekta i idiostila u cjelini. „O nekim ortografskim odlikama pisane građe iz 19. vijeka“ piše Sanja Šubarić, interpretirajući i sistematizujući pravopisne obrasce svojstvene originalnim dokumentima Crnogorskog senata, a izdanje zatvara članak Miodarke Tepavčević u kojem autorka minuciozno prikazuje pravce lingvističkih proučavanja Gorskog vijenca, dajući podsticaje za njegova buduća lingvistička istraživanja.

Posebno izdanje možete pogledati ovdje.

Folia linguistica et litteraria je časopis Filološkog fakuleta u Nikšiću, pokrenut 2010. godine sa ciljem promovisanja izvrsnosti u oblasti lingvistike i književnosti, kroz izvorne naučne radove i prikaze. U do sada objavljenim sveskama rezultate svojih filoloških istraživanja publikovalo je preko 100 filologa sa više od 50 univerziteta iz regiona i svijeta.

Časopis ima međunarodnu redakciju i oslanja se na anonimne ocjene recenzenata iz uske stručne oblasti. Od 2015. nalazi se na najuticanijem svjetskom citatnom indeksu – Web of Science, ESCI (Emerging Science Citation Index), a od 2019. indeksiran je i u Elsevierovoj bazi SCOPUS, kao i u bazama: CrossRef, ERIH PLUS, CEOOL, MLA, ANVUR. Svakom radu se dodjeljuje DOI broj.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine.
Sve je veći broj djece predškolskog uzrasta koja ne upisuju osnovnu školu na vrijeme. Govorne smetnje i emocionalna nezrelost česti su problemi, iako nijesu isključivi za taj uzrast. Stručnjaci upozoravaju da moderna tehnologija, pored svojih benefita, ima veliki uticaj na istaknute smetnje. Takođe, roditelji, iako to teško prihvataju, snose značajnu odgovornost zbog sve manje vremena koje posvećuju djeci, lišavajući ih osjećaja društva, pripadnosti i međuljudskih odnosa.