Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Pet prijava zbog vršnjačkog nasilja u školama

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 27.10.2023. u 10:39
Ministarstvu prosvjete je od početka ove školske godine prijavljeno pet slučajeva vršnjačkog nasilja u crnogorskim školama. Kako su iz tog resora kazali za Dan, radi se o jednoj prijavi za verbalno nasilje i četiri za fizičko nasilje. Nasilje među učenicima prijavljeno je preko besplatne telefonske linije 080-777-777, koja je 4. maja ove godine otvorena u Ministarstvu prosvjete.

Tokom prošle školske godine evidentirano je 108 incidenata među učenicima u osnovnim i srednjim školama, a Udruženje „Roditelji” u martu je organizovalo proteste, tražeći hitne mjere zbog učestalosti vršnjačkog nasilja.

“Ministarstvo prosvjete je pokrenulo proceduru za svih pet prijava. U obrazovno-vaspitnim ustanovama formirani su timovi za prevenciju nasilja i vandalizma. Ti timovi se sastaju i preduzimaju aktivnosti povodom svakog pojedinačnog prijavljenog slučaja. U radu koriste uputstvo „Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja i vandalizma”, rečeno  je u Ministarstvu prosvjete.

Predstavnici tog resora su sa rukovodiocima svih obrazovno-vaspitnih ustanova održali savjetovanja na kojima su ih upoznali sa uputstvom školama „Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja”.

“Tokom savjetovanja je ukazano i na značaj blagovremenog i tačnog unosa podataka u Informacioni sistem obrazovanja (MEIS) o slučajevima vršnjačkog nasilja, kao i o postupanju ustanova”, naveli su iz ministarstva.

Podsjećaju da je izrađen Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o normativima i standardima za sticanje sredstava iz javnih prihoda za ustanove koje realizuju javno važeće obrazovne programe, o kojima je Nacionalni savjet za obrazovanje dao pozitivno mišljenje.

“Procijenjeno je da će izmijenjeni normativi uticati na povećanje broja stručnih saradnika u obrazovno-vaspitnim ustanovama za oko 60 izvršilaca, odnosno za oko 28 odsto. Prvi put je utvrđena mogućnost angažovanja tri stručna saradnika u ustanovama sa preko 1.400 djece–učenika. Takođe, izmjenama pravilnika, prvi put su propisani uslovi koje ustanova treba da ispuni da bi mogla angažovati asistenta–asistentkinju u sprečavanju nasilja i vandalizma u školi”, kazali su iz resora prosvjete.

U odgovoru na pitanje kada će i koje škole dobiti prvih 20 asistenata za sprečavanje nasilja i vandalizma u školama podsjetili su da njihova obuka traje do kraja godine.

“U Policijskoj akademiji realizuje se obuka za sticanje stručne kvalifikacije asistent–asistentkinja u sprečavanju nasilja i vandalizma u školi. Obuka za sticanje ove stručne kvalifikacije traje do kraja godine. Obrazovno-vaspitne ustanove koje pravilnikom o sistematizaciji predvide radno mjesto asistent–asistentkinja u sprečavanju nasilja i vandalizma mogu angažovati izvršioca za ovo radno mjesto”, naveli su iz ministarstva.

Crna Gora ima blizu 250 osnovnih i srednjih škola.

Telefonska linija otvorena 24 sata

Besplatna telefonska linija 080-777-777 dostupna je 24 sata, a zaposleni u ministarstvu javljaju se na pozive od 7 do 15 časova, nakon čega se oni snimaju i preslušavaju narednog radnog dana. Tokom razgovora je potrebno navesti precizne podatke o vršnjačkom nasilju.

Svaki građanin može da se obrati i pozove ovaj broj, bez obzira na uzrasnu dob i status.

Izvor: Dan

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Na putevima u Crnoj Gori, od početka godine, u saobraćajnim nezgodama smrtno je stradalo devet vozača motocikala, 164 je povrijeđeno, od kojih je 114 zadobilo lakše, a 50 teške tjelesne povrede, kazali su CdM-u iz Uprave policije. Prema riječima stručnjaka najčešći uzroci nesreća su bili neprilagođena brzina, nepridržavanje osnovnih pravila u saobraćaju, nepropisno preticanje, ali i nedostatak odgovarajuće zaštitne opreme.
    Nakon saznanja da su se pojavili slučajevi Kju gorznice, mi smo preduzeli najradikalnije mjere. Dakle izvršili smo uklanjanje svih onih grla kod kojih se pokazalo da su zaražene Kju groznicom. Kju groznica je potvrđena kod 59 grla koliko je i eutanazirano, saopštio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.