Predstavljamo nikšićke škole: OŠ „Milija Nikčević“
- Autor Marija Vujovic
- 26.02.2018. u 07:10
Naša škola je škola sa tradicijom, škola koja uliva povjerenje i sigurnost, škola koja je dobitnik Nagrade oslobođenja Nikšića – ''18. septembar'', škola sa 830 učenika raspoređenih u 32 odjeljenja i sa 70 zaposlenih, škola koja se trudi da pruži ugodan ambijent učenicima i zaposlenima, ovim riječima počela je razgovor sa nama Slavica Perošević, direktorica OŠ „Milija Nikčević“, prisjećajući se svih koju su gradili i grade tu ustanovu, njeno ime i ugled.
Kada donose odluke vezano za unapređenje i stvaranje prepoznatljivosti ove obrazovno-vaspitne ustanove, kako nastavlja direktorica, prihvataju kvalitet kao izazov.
„Pri izradi svog kurikuluma, u uslovima sve veće slobode i autonomije, a u skladu sa opštim ciljevima, škola treba da je „senzibilna“ na potrebe učenika, roditelja, lokalne i šire zajednice. Djeca uče i razvijaju se na različite načine i različitom dinamikom, a mi težimo stvaranju ambijenta za učenje, koji odgovara potrebama svakog djeteta ponaosob, uključujući i djecu sa razvojnim teškoćama“, objašnjava ona.
U osnovne funkcije i zadatke te škole, kaže, svrstane su aktivnosti zaposlenih kojima bi stvorili okruženje koje uči i podstiče mlade da postanu aktivni članovi kolektiva. Tako škola njeguje mnogobrojne aktivnosti shodno interesovanjima učenika, roditelja, kao i zaposlenih.
„U okviru škole djeluje više timova - Tim za inkluziju, Tim za sprječavanje nasilja u školi, Tim za prelazak djece iz vrtića u školu, Tim za podršku učenicima sa posebnim obrazovnim potrebama, Tim za podršku darovitim učenicima i učenicima koji nemaju zadovoljavajuća postignuća u učenju. Tim čine nastavnici škole, na čelu sa mnom, kako bi se uspostavio što bolji kvalitet vaspitno-obrazovnog rada. Uprava, nastavnici i stručni saradnici u školi pohađaju različite seminare, predavanja, realizuju ogledne časove i time osnažuju svoje kompetencije, a sve u cilju unapeđivanja nastavnog procesa“, pojašnjava direktorica dodajući da pedagog škole ima posebno djelovanje koje se tiče profesionalnog razvoja nastavnika.
U školi se svake godine održava znatan broj radionica sa značajnim temama kao što su Prevencija bolesti zavisnosti, Trgovina ljudima, Profesionalna orijentacija... Učenici svoje potrebe mogu da iskažu i učešćem u radu Učeničkog parlamenta koji u školi bitiše već punu deceniju.
Realizuju se i brojni projekti kao što su „Obrazovanje za mir”, „Za dobro svih generacija živjela medijacija”, „Obrazovne institucije implementiraju obrazovanje za mir”, „Zar život ne bi bio dosadan da smo svi isti”, „Ljudska prava u akciji”, „Učenje za preduzetništvo”, zatim projekat „Zdravlje= Glava+Srce+Ruke” koji se sprovodio u prvom polugodištu ove školske godine, a tu su i Demokratske radionice „Barbara Pramer“ koje su edukativni program Skupštine Crne Gore.
Već godinama ova škola je, kako kaže Perošević, prepoznata po radu Aktiva stranih jezika, organizaciji školskog proljećnog maskenbala, njeni učenici su učesnici na mnogobrojnim literarnim konkursima i često osvajaju nagrade, a i dio su nezaobilaznih priredbi povodom obilježavanja Dana škole i ostalih svečanosti.
I talentovani „likovnjaci“ su veoma aktivni, ali i njihovi drugari iz školskog hora.
Škola je, takođe, učesnik svih školskih sportskih takmičenja koja se organizuju u našem gradu i državi, a ove godine je bila organizator međuškolskog sportskog takmičenja na novoizgrađenoj sportskoj stazi. Pehari i diplome koje krase vitrine ove ustanove, to i dokazuju.
„Kada pričamo o sportu ne možemo a da ne pomenemo međunarodnu sportsko-muzičku manifestaciju „Žogarija“ za učenike uzrasta od III do V razreda, koju organizuje Slovenija, a učestvuju sve republike bivše Jugoslavije kao i Austrija, Italija, Mađarska, Rumunija, Bugarska i Albanija, a kao pobjednici smo dva puta predstavljali Crnu Goru u Mađarskoj i Austriji. Sve ovo, uz pomoć i podršku roditelja i prijatelja naše škole. Učesnici smo već osam godina međunarodnog kviza znanja „Evropa moja domovina“ koje se održava u Koprivnici i bili dva puta prvaci, a sa OŠ „Stjepan Radić“ smo potpisali Povelju prijateljstva“, kazala je ona, istakavši da se škola već devet godina ponosi svojim školskim novinama nazvanim „Školsko oko“ koje su narator i bilježnik, slikom i riječju, svih važnih dešavanja i aktivnosti učenika i nastavnika škole.
Za kraj ove, malo je reći, prijatne posjete školi, srdačnom i profesionalnom kolektivu, direktorica je dodala da je ipak posebno ponosna na učenike.
Iskustva sa raznih takmičenja podijelili su sa nama.
Matija Tomić predstavljao je školu na Olimpijadi znanja iz fizike zajedno sa svojim drugarom Mladenom Čolakovićem i, kako je bilo za očekivati, osvojili su prva mjesta.
„Pripremao sam se duže vrijeme, iako je tu bilo i znanja od ranije. Nijesam očekivao da ću osvojiti prvo mjesto, veoma sam bio iznenađen svojim uspjehom. Bilo mi je značajno, uložio sam veliki trud... Nekad je teško sve uskladiti, ali uglavnom stižem i ostale predmete, kao i da se pripremim za fiziku“, iskren je Matija.
Mladenu će, kako kaže, ovo takmičenje ostati urezano u sjećanje, zbog truda, posvećenosti, ali i čestitki koje je dobijao dugo nakon njegovog održavanja.
„Mnogi su mi čestitali nakon takmičenja i za to osvojeno mjesto. Ljudi cijene znanje iz prirodnih nauka i daju im veliki značaj, a meni nije teško učiti fiziku jer ako volimo neki predmet i redovno radimo, on će nam biti lagan“, objašnjava nam on.
Kratak istorijat
Osnovna škola „Milija Nikčević“ počela je sa radom 23. novembra 1982. godine sa 577 učenika u 22 odjeljenja i 30 zaposlenih. Na svečanoj sjednici Skupštine opštine Nikšić 18. septembra 1984. godine na prijedlog Skupštinske komisije za davanje naziva, a na inicijativu organizacija iz Kličeva i organa škole, ime je dobila po istaknutom prvoborcu iz Kličeva Miliji M. Nikčeviću.
U okviru programa Energetska efikasnost u javnim zgradama, koji su realizovali Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo ekonomije i KfW banke 2014. godine, školska zgrada je rekonstruisana, a u septembru prošle godine i opremljena novom informatičkom učionicom, koja je donacija EPCG.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0