Predstavljena otkrića Vrbičke pećine: Arheološko nalazište svjetskog ranga
- Autor onogost.me
- 07.09.2016. u 13:40
Od 15. avgusta do danas, vršena su arheološka iskopavanja u Vrbičkoj pećini u Dugi nikšićkoj. Profesor Univerziteta u Kardifu, dr Dušan Borić , vođa je projekta iskopavanja u kojem je učestvovalo 13 studenata sa tog učilišta.
Članovi arheološkog tima bili su i doktorantkinja Susan Stratton , dva studenta sa Beogradskog univerziteta, a sve uz pomoć Nikole Borovinića i Miloša Živanovića iz Centra za konzervaciju i areheologiju sa Cetinja i Marije Svilar, stučnjaka za keramiku iz Beograda.
Na današnjoj press konferenciji predstavljeni su javnosti neki od nalaza iz pećine, a profesor Borić i gospodin Borovinić, upoznali su nas sa dosadašnjim radovima i važnošću ovog nalazišta za Crnu Goru, a i šire.
Borovinić je rekao da je Centar za konzervaciju i areheologiju pokrenuo projekat izrade arheološke karte Crne Gore, pa su tako došli do Vrbičke pečine i pokrenuli projekat ,,Lovci – sakupljači u sjeverozapadnoj Crnoj Gori”.
Profesor Borić je dalje objasnio da su, kada je u pitanju sam lokalitet, pronađeni dokazi o naseljavanju te pećine iz različitih peroda.
„ Najstariji period koji do sada imamo potiče iz poslednjeg ledenog doba , to je vreme negde oko 24.000 godina staro, to su lovci koji su se tu nalazili u to vrijeme. Ono što je zanimljivo da su oni imali specijalizovan lov na mrmote.Pored toga ima i kremenih artefakata , to su njihova oruđa, itd” , navodi Borić.
On dodaje i da je značajan pronalazak iz perioda mezolita perlica od ždrijelnog zuba šarana, koja se često nalaze na lokalitetima u Đerdapu, što ukazuje na moguću razmjenu, između ova dva, 400km udaljena lokaliteta. U pećini su prvi put na ovim prostorima pronađeni ostaci, takozvane Hvarske kulture, iz perioda neolita, dok su iz bronzang doba pronađene ljudske kosti sa tragovima sječenja za koje se pretpostavlja da su u pitanju pogrebni rituali.
On je istakao da je Vrbička pećina manji lokalitet od Crvene stijene,ali izuzetno značajan jer za sada nema drugih lokaliteta iz kojih bi se saznalo o praistorijskom naseljvanju ovog područja.
Svi artefakti se nakon analize i datovanja pohranjuju u depou Muzeja u Nikšiću sa planom da u nekom doglednom periodu budu izloženi u njemu.
Ana Dragićević i Jovanka Komnenić
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0