Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Projekat NVO “Župa u srcu” za čistiji sliv Gračanice

gracanica_srk_2019
Župa u srcu
  • Autor onogost.me
  • 11.09.2020. u 07:34

Gornji dio rijeke Gračanice, uključujući Liverovićko jezero, nalazi se u Župi i značajno je ekološki ugrožen od različitih koncentrisanih i rasutih izvora zagađenja. Postojanje eksploatacije rude u blizini ovog sliva predstavlja značajan faktor ekološkog uticaja, pa je nekoliko puta dolazilo do velikih izlivanja crvene vode iz kopova, naveli su iz NVO “Župa u srcu”.

Isto tako, podsjećaju, prostor Župe je jedan od najvećih poljoprivrednih kompleksa u Crnoj Gori.

“Oko 1.600 domaćinstava sa druge strane produkuje različita zagađenja i uticaje na podzemne i nadzemne vode ovog sliva. U jednom dijelu toka od strane lokalnog stanovništva postavljene su pumpe za navodnjavanje, a dobar dio domaćinstava izvodi je iz septičkih jama, poljskih WC-a i štala putem lokalnih potoka i pritoka sproveo direktno u rijeku Gračanicu. Značajan izvor zagađenja su i rasuta zagađenja u vidu manjih ili većih deponija raznog otpada koje se nalaze većinom duž vodotoka sliva Gračanice”, objašnjavaju iz pomenute NVO.

Jedno od izvorišta rijeke Gračanice koje se nalazi na 1190 mnv u Zabranu Kralja Nikole je, dodaju, takođe ugroženo otpadom koji odlažu izletnici.

“Otpad se odlaže u blizini izvorišta koje je i izvorište pijaće vode za župska domaćinstva čime je problem još veći. Veći dio korita Gračanice je uzurpiran i nelegalnom eksploatacijom pijeska čime se pojačava erozivni karakter rijeke tako da Gračanica jednim dijelom toka ponire kroz velike nanose materijala. Nekoliko godina unazad prisutan je i problem požara koji uništavaju hektare okolnih šuma tako da je vidno smanjenje količine vode okolnih izvora i same Gračanice”, istakli su iz “Župe u srcu” dodajuć da sva ova zagađenja ugrožavaju sliv, ali i ograničavaju razvoj ovog mjesta.

Nepostojanje jasne baze podataka zagađivača i mogućnosti evidentiranja potencijalnih zagađivača, kako smatraju, ne ostavlja prostor za utvrđivanje mjera daljeg djelovanja na zaštiti vodenih resursa Gornjeg toka rijeke Gračanice.

Zbog toga je organizacija “Župa u srcu” započela sprovođenje projekta “Identifikovanje izvora zagađenja sliva Gračanice i unapređenje postojećeg stanja”. Projekat se finansira preko Ministarstva poljoprivrede i održivog razvoja Crne Gore kroz Javni konkurs za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblasti zaštite životne sredine – zaštita voda „Podrška u identifikovanju koncentrisanih i rasutih izvora zagađenja voda“

“Projektom je planirano obavljanje istraživanja izvora i vrsta zagađenja, izrada analize  zagađenja, čišćenje par deponija duž toka Gračanice, al i kampanja “Sačuvajmo našu rijeku” kojom se želi povećati ekološka svijest građana”, objašnjavaju.

Vrijednost projekta je 5.000 eura, a predviđeno vrijeme za realizaciju je šest mjeseci.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ministarstvo pravde ima na raspolaganju 109 nanogica za elektronski nadzor koje se koriste u postupcima izvršenja kazne zatvora u prostorijama za stanovanje, od kojih je 66 u upotrebi.
Na čak 11 lokaliteta na crnogorskim rijekama kvalitet vode označen je kao loš, a među njima je i Zeta.
Nacionalna turistička organizacija /NTO) saopštila je da je u toku nagradni konkurs za najbolji turistički članak na temu “Neotkrivene priče Crne Gore – putovanje kroz autentična iskustva“.