Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

U Crnoj Gori izgubljeno preko 615.000 radnih dana zbog bolovanja

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 08.07.2023. u 19:47
Za prvih šest mjeseci u Crnoj Gori izgubljeno je preko 615 hiljada radnih dana zbog bolovanja, a oni koji su ga koristili bili su odsutni s posla u prosjeku 96 dana, što je za 20 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci Fonda zdravstva.

Blizu šest i po hiljada zaposlenih do 30. juna bilo je na bolovanju, što je za oko deset procenata manje u odnosu na prvi polovinu prošle godine kada je na bolovanju bilo nešto više od sedam hiljada i dvije stotine radnika. Tako su se smanjili i troškovi Fonda zdravstva.

Direktor Fonda Vuk Kadić, je u Bojama jutra na TV Vijesti ove sedmice kazao da je došlo do velikog broja zaključivanja bolovanja, što je uticalo na smanjenje troškova, ali to nije jedini razlog manjih izdataka.

Ipak, tu je smanjivanju došao kraj. Za 20 odsto je porastao prosjek trajanja bolovanja, pa je tako sa 80 dana od prošle, ove godine izgubljeno 96 radnih dana po zaposlenom.

Iz Akcije za socijalnu pravdu skreću pažnju na moguće pokušaje zloupotrebe bolovanja koje su nerijetko u prethodnom periodu bile praksa, te smatra da je nužno tražiti odgovornost i za stare slučajeve.

U Fondu navode da nisu zabilježili duža bolovanja koja su ranije bila praksa, osim dva u trajanju od preko šest godina gdje se radi o duševnim dijagnozama, što ne predstavlja zloupotrebe.

Izvor: vijesti.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Brojne su inicijative USSCG u prethodnom periodu ostale bez odgovora od strane Vlade Crne Gore, a naša višegodišnja stremljenja da Socijalni savjet učinimo efikasnim uzaludna budući da su dogovori socijalnih partnera i predstavnika Vlade, koji učestvuju u radu ovog tijela, nerijetko mijenjani u Skupštini Crne Gore i to od strane parlamentarne većine, poručio je generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) u dopisu premijeru Milojku Spajiću.
    Nastavnici mogu da pokrenu štrajk koji podrazumijeva obustavu nastave ukoliko ne dođe do dogovara nadležnih sa predstavnicima Sindikata prosvjete koji traži da im se ne umanjuje plata kroz novi obračun zarada koji bi trebalo da počne da se primjenjuje od ovog mjeseca.