Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

U policiji 13,8 odsto žena

RTCG
  • Autor onogost.me
  • 15.12.2024. u 09:18
Žene su tradicionalno bile nedovoljno zastupljene u policijskim službama na Zapadnom Balkanu, posebno na rukovodećim pozicijama.

Situacija nije mnogo drugačija ni danas, navodi se u izvještaju Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC). U crnogorskoj policiji, ističe se, tek nešto više od 13 odsto su žene, prenosi RTCG.

Zastupljenost žena u organima za sprovođenje zakona u zemljama Zapadnog Balkana je često ispod prosjeka Evropske unije od 18,5 odsto, naveli su iz Globalne inicijative.

Policijski posao je obično bio vezan za muškarce, pojašnjava se u izvješaju, i to ne samo na Balkanu.

“Ali to se mijenja u nekim zemljama u regionu, djelimično podstaknuto procesom pristupanja EU. U pogledu službi tužilaštva, neke zemlje zapadnog Balkana prevazilaze standarde EU kada je u pitanju ukupna rodna zastupljenost. Međutim, i u policiji i u tužilaštvu, postoji nedostatak žena na rukovodećim pozicijama. Izazov će biti osnažiti žene u ovim sektorima da poboljšaju rodni paritet i poboljšaju operativnu efikasnost policije i tužilaštava”, navodi se u izvještaju GI-TOC.

Na Zapadnom Balkanu, kao i u mnogim djelovima svijeta, ističe se, policija je dugo bila profesija u kojoj dominiraju muškarci.

“Ovo je djelimično zbog preovlađujućih stereotipa o rodu i policiji, posebno da je ovo konfrontacijski i fizički zahtjevan posao koji zahtijeva snagu, autoritet i otpornost. Kao rezultat toga, žene su tradicionalno bile nedovoljno zastupljene u policijskim službama na Zapadnom Balkanu, posebno na rukovodećim pozicijama”, ocjenjuje se u izvještaju GI-TOC.

Veća zastupljenost žena u policiji nije samo odraz promjenjivih stavova u društvu i prema policiji, već je podstaknuta i procesom pridruživanja EU i širim međunarodnim obavezama kao što su je Agenda za održivi razvoj 2030.

“Međutim, zastupljenost žena u organima za sprovođenje zakona u zemljama Zapadnog Balkana je često ispod prosjeka EU od 18,5 odsto. Prema nedavnom istraživanju Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, Srbija i Sjeverna Makedonija premašuju prosjek EU, pri čemu žene čine 27 odsto i 21 odsto njihovih nacionalnih snaga. Međutim, Kosovo (14,8 odsto), Albanija (14,3 odsto) i Crna Gora (13,8 odsto) su ispod prosjeka, a Bosna i Hercegovina znatno zaostaje sa samo devet odsto policijskih snaga koje čine žene”, istaknuto je.

Žene su posebno nedovoljno zastupljene na rukovodećim pozicijama. U Albaniji, deset odsto direktora policije su žene, dok je procenat žena prvih direktora samo tri odsto. Situacija je još gora u Crnoj Gori, gdje trenutno nijedna žena nije na visokim rukovodećim pozicijama, ukazano je.

“Na drugom kraju ljestvice su Srbija i Sjeverna Makedonija, gdje žene zauzimaju 18,6 odsto odnosno 17,8 odsto rukovodećih pozicija”, ocijenjuje se.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine.
    Sve je veći broj djece predškolskog uzrasta koja ne upisuju osnovnu školu na vrijeme. Govorne smetnje i emocionalna nezrelost česti su problemi, iako nijesu isključivi za taj uzrast. Stručnjaci upozoravaju da moderna tehnologija, pored svojih benefita, ima veliki uticaj na istaknute smetnje. Takođe, roditelji, iako to teško prihvataju, snose značajnu odgovornost zbog sve manje vremena koje posvećuju djeci, lišavajući ih osjećaja društva, pripadnosti i međuljudskih odnosa.