Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

UMHCG: I dalje visoka socijalna isključenost osoba sa invaliditetom

osi
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 20.02.2021. u 12:54

Socijalna isključenost osoba sa invaliditetom OSI i dalje je izuzetno visoka, dok je ekonomska nejednakost zabrinjavajuće povećanja, ukzali su predstavnici Udruženja mladih sa hendikepom UMHCG.

Oni su, povodom Svjetskog dana socijalne pravde pozvali vlast i cijelo društvo da istinski počnu sprovoditi u djelo proklamaciju iz Ustava Crne Gore.

“Upravo su osobe sa invaliditetom jedna od grupacija čiji društveni status predstavlja negaciju socijalne pravde. Državne vlasti u Crnoj Gori ne prikupljaju potpunu statistiku o građanima sa invaliditetom tokom popisa, niti vrše druge redovne procese prikupljanja podataka za potrebe adekvatne primjene Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom”, rekli su u Udruženju i dodali da, prema posljednjem istraživanju skoro 21 odsto OSI živi u većinskom ili apsolutnom siromaštvu.

Navode i da ne postoje pouzdane informacije o broju osoba u Crnoj Gori koje imaju invaliditet, niti postoji baza podataka koja bi sakupljala te informacije.

“Kao posljedica toga, nemoguće je izvršiti potpunu procjenu prepreka za OSI, njihovih potreba, uticaja i praćenja politika i mjera, što je i razlog postojanja takvih podataka”, kazali su u UMHCG.

U Udruženju ukazuju i da su ograničene informacije o uticaju epidemije korona virusa na OSI.

“Mjere oporavka koje donosi Vlada su neadekvatne i nedovoljne i njima je izostavljen najveći broj osoba s invaliditetom koje nijesu obuhvaćene postojećim pravima na materijalna davanja”, naglasili su predstavnici OSI.

Prema njihovim riječima, OSI nije omogućeno da koriste dostupne, pristupačne, prilagodljive i priuštive javne usluge, te da im nijesu obezbijeđeni servisi podrške koji će omogućiti život u zajednici.

“Zato pozivamo zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast da, umjesto politike milosrđa koja ne suzbija ni siromaštvo niti socijalnu isključenost, niti umanjuje diskriminaciju i neravnopravnost osoba s invaliditetom, šta više – produbljuje je, počnu sa kreiranjem i sprovođenjem politika koje će biti u duhu socijalne pravde, principa javnog poretka Crne Gore i pružiti osobama s invaliditetom neophodne uslove za istinsku društvenu uključenost, aktivnost, pristup pravdi i doprinos ovoj državi u ekonomskom razvoju”, zaključili su u UMHCG.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Ministarstva finansija i prosvjete, nauke i inovacija drugu godinu zaredom grubo krše Granski kolektivni ugovor (GKU) za oblast prosvjete, saopštili su iz Sindikata prosvjete, navodeći da su ti resori odlučili da kroz novi obračun zarada prosvjetarima umanje primanja do 50 eura.