Bibliotekar preporučuje – “Tihi Don”
- Autor onogost.me
- 23.08.2020. u 00:22
Mihail Šolohov je rođen u regiji Kamenskaja, u seocetu Klusilinu u Rusiji. Bio je ruski romanopisac koji je zahvaljujući svojoj porodici bio vezan za ruske donske kozake.
Njegov otac bio je pripadnik ruske niže srednje klase. Bavio se raznim zanimanjima, kao što su poljoprivreda, trgovina i stočarstvo. Majka Anastarija Danilovna Čornjak došla je iz ukrajinske seoske porodice. Prije udaje za Šolohovljevog oca ostala je udovica kozačkog gardiste. Bila je nepismena, ali naučila je da čita i piše kako bi pomogla Šolohovu u učenju.
Šolohov je pohađao škole u Karginu, Moskvi, Bogučaru i Vesenskaji sve do 1918. godine, kada se pridružio revolucionarima u građanskom ratu. Tada je imao samo 13 godina. Šolohov je počeo pisanje sa 17 godina. Godine 1922. preselio se u Moskvu da radi kao novinar, ali postao je asistent, i knjigovođa od 1922. godine do 1924. godine. Povremeno je učestvovao na seminarima pisaca. Njegovo prvo djelo u objavi bio je satirični članak „Test“ (1922. godine).
Godine 1924. Šolohov se vraća u Vesenskaju i potpuno se posvećuje pisanju. Iste godine oženio se djevojkom Marijom Petrovnom. Imali su dvije kćeri i dva sina. Njegova prva knjiga je „Priče s Dona“ (1926 godine). Te godine Šolohov počeo da piše „Tihi Don“, roman koji je pisao četrnaest godina (od 1926. do 1940. godine). Knjiga je bila najčitanije djelo sovjetske književnosti i predstavljala je snažan primjer socijalističkog realizma. Tema sukoba i mira za vrijeme Prvog svjetskog rata u sredini donskih kozaka. Izuzetno opisuje prirodu i kozačke običaje. Za ovo djelo, u kome piše o svojoj zemlji tokom Prvog svjetskog rata i ruskog građanskog rata, dobio je Nobelovu nagradu za književnost 1965. godine. Za djelo „Uzorana ledina“ dobio je Lenjinovu nagradu. Zatim je napisao još dva dijela „Azurna stepa““ (1932) i „Žetva na Donu“ (1960.). Pripovijetka „Čovjekova sudbina“ (1957.godine) postala je popularni ruski film. Priča je to o tragediji vojnika tokom rata, kojem se ne priznaju njegove zasluge. Njegov nedovršeni roman „Oni su se borili za otadžbinu“ govori o velikom patriotskom ratu. Djela mu obiluju lokalizmima.
Tokom Drugog svjetskog rata pisao je članke o sovjetskim ratnim borbama za različite časopise. Njegova prikupljena djela objavljena su u osam izdanja između 1956. i 1960. godine.
Šolohov se pridružio CPSU-u 1932. godine, a 1937. godine izabran je u Sovjetski parlament. Postao je član Centralnog odbora CPSU-a 1961. godine, akademik SSSR akademije nauka i umjetnosti 1939. Dva puta je dobio „Orden junaka socijalističkog rada“, a kasnije je postao potpredsjednik Udruženja sovjetskih pisaca.
Umro je u 79-oj godini života u svojoj rodnoj Rusiji.
„Tihi Don“ je Šolohovljevo književno djelo koje se ne može svrstati ni u jedan žanr. Prije svega, predstavlja istorijski roman koji prikazuje rusko društvo u doba Revolucije, a isto tako je i politički roman, jer se bavi tematikom sukoba između komunista i monarhista. U najvećem dijelu knjige opisan je Prvi svjetski i građanski rat. U njemu je prikazan mukotrpan život donskih kozaka, pa zbog toga se smatra i sociološkim romanom. Psihološka nota oslikava se kroz snažne emocije glavnog junaka. Ljubavna priča između Grigorija Melehova i Aksinje, glavni je motiv romana. Pisac posebnu pažnju posvećuje prelijepim opisima prirode. Jedan je od najčitanijih romana ruske književnosti.
Ukoliko želite da uronite u divni svijet literature i pronađete djela velikih svjetskih klasika, kao i djela na psihološke, kriminalističke, ljubavne , avanturističke teme, i ako vam je potrebna stručna literatura, JU Narodna biblioteka “Njegoš” i NVO Društvo prijatelja biblioteke “Njegoš” vas pozivaju da se učlanite u Biblioteku “Njegoš”. Godišnja članarina iznosi pet eura. U okviru biblioteke, koja se nalazi u zgradi Dvorca Kralja Nikole, postoji čitaonica gdje možete provesti sate čitajući zanimljiva štiva. Jedna poslovica kaže da: Dobru knjigu čini dobar čitalac, zato vas željno očekujemo.
Ivan Lješković
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Kultura
- u
- 0
- Kultura
- u
- 0
- Kultura
- u
- 3