Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Čovjek, njegove misli i um na radovima Danijele Marković

61414698_297844477786852_2642690379341627392_n
Marija Goranović
  • Autor onogost.me
  • 30.05.2019. u 07:57

Crnogorska umjetnica Danijela Marković sinoć se u Galeriji „Ilija Šobajić“ prvi put predstavila nikšićkoj publici ciklusom crteža „Misaoni front“, kojim nastoji da istraži dubinu ljudske duše, čovjekovog bivstvovanja i cilja u ovom svijetu.

Postavku od 33 rada čine odabrani crteži rađeni na papiru u tuš tehnici, koji su nastajali u posljednjih nekoliko godina. Središte umjetničkog istraživanja je, objašnjava umjetnica, čovjek, njegove misli i um, sve što sadrži, sve što prima iz spoljašnjeg svijeta, kao i sve ono što u sebi, na neki način obrađuje, i reprodukuje.

„Predstava samog crteža je dinamika i pokret, jer misli nikad nijesu mirne. One uvijek imaju svoju putanju, uvijek se kreću i nikad nemamo sekundu vremena da smo bez misli, da nam je čist um. Samo je čistina papira koja predstavlja tako čistu svijetlost, koja je praizbor nečega što potiče izvan, od nečega što smo mi postali, što je čista svijetlost. Pod uticajem čulnog, čovjek poprima u sebe sve impluse iz našeg svijeta, jednostavno ti ga implusi razgrađuju“, kazala je umjetnica Marković kojoj je ovo 16 samostalna izložba.

Ona objašnjava da radovi predstavljaju unutrašnje stanje čovjeka, koje obuhvata duhovno, čulno i tjelesno stanje, a ta tri fronta su, kako kaže, u nekoj borbi i jedan od njih mora opstati.

Izložbu je otvorio kustos JU „Muzeji i galerije“ Nikšić Milosav Milatović. On je istakao da spoj smjelih i širokih, ali i sitnih i nježnih pokreta na radovima, pružaju obrise živih stvorova, malene oči, kljunove i perje.

„Crtež kao živ organizam ili skup organizama, raste i širi se gradeći biološke strukture koje podsjećaju i na nešto što bismo mogli vidjeti pod miksroskopom. Na većini radova prisutno je centralno dešavanje u praznom bijelom prostoru koji ga okružuje. Ovo dešavanje formira oblik, ponekad nalik ljudskom licu, a možda i ptici. Na drugim, pak, crtežima pozadina je takođe ispunjena i živa, dok se centralni motiv sa njom ili stapa ili se baš svojom svjetlinom ističe“, rekao je Milatović.

Danijela Marković je rođena 1982. godine na Cetinju. Diplomirala je na odsjeku Slikarstvo FLU Cetinje u klasi profesora Branislava Sekulića, a magistrila  2011. godine. Član je ULUCG od 2014. godine. Dobitnica je više nagrada iz oblasti umjetnosti.

Marija Goranović

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U bioskop Cinema 213 ove sedmice stižu dva nova filma – animirani, porodični “Kralj nad krajevima” i horor, triler “Grešnici”.
Stručni žiri 8. Festivala malih pozorišnih formi u Zaječaru, dodijelio je Specijalnu nagradu predstavi „Pluća“ u produkciji Nikšićkog pozorišta.