Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Emocije pred objektivom: Nikšićanka fotografisala djevojke u različitim emotivnim fazama pa oduševila izložbom

kaca
Đurđica Knežević
  • Autor onogost.me
  • 25.02.2019. u 14:50

Nikšićanka Đurđica Knežević godinama se bavi fotografijom. Uvijek joj je bilo zanimljivo da ’uhvati’ i prikaže trenutke i emocije, pa od kada je kupila prvi aparat, ova 23-godišnja djevojka od svoje ljubavi ne odustaje.

Uporedo sa studijama Engleskog jezika i književnosti, nađe vremena da se posveti umjetnosti i novim projektima. Nedavno je organizovala i izložbu „Raw“ koja je izazvala veliku pažnju javnosti. U pitanju je projekat koji pokazuje emotivne faze kroz koje prolazimo u životu, a posvećen je svim ženama.

Rad na projektu je trajao dugo ali na kraju, dobila je baš ono što je željela. Prikazala je ogoljene emocije, otvorenu dušu i hrabrost modela koji su učestvovali u projektu i osjećanja izložili oku javnosti.

„Došla sam na ideju za ovaj projekat kada sam prolazila kroz veoma težak period. Naime, tražila sam bilo kakav projekat koji bi mogao da mi pomogne i putem kojeg mogu da se poistovjetim sa situacijom kroz koju prolazim. U tom periodu sam pročitala knjigu Rupi Kaur i shvatila da prolazimo kroz tri važne faze: kada nas nešto slomi, kada se iscjeljujemo od toga što nas je povrijedilo i kada smo konačno srećni i izađemo jači iz te situacije“, kaže Đurđica za FOS.

„Žena je bila u fokusu izložbe ne samo jer je ljepši pol već zato što kao fotografkinja rijetko vidim, posebno u Crnoj Gori, da posvećujemo pažnju ženama. Napravili smo takav sistem da učimo djevojke da prikrivaju loše stvari koje im se dese. U ovoj izložbi one su istaknute u najtežem njihovom periodu. Svi modeli su bili u određenoj fazi iz različitih razloga pa upravo tako možemo i vidjeti raznolikost boli kroz koju prolazimo“, priča ona.

Izložba se sastoji od 21 fotografije i tri faze – breaking, healing i happiness.

„U svakoj fazi je bilo sedam fotografija. Na fotografijama možemo vidjeti različite emocije koje dolaze uz fazu u kojoj su se modeli nalazili. Prvi je breaking ili slamanje koji prikazuje stanje u kojem se nalazimo kada nas nešto ’slomi’ i povrijedi. To je najemotivnija faza jer prikazuje veoma težak period i tužne emocije. Druga faza je healing ili iscjeljivanje koja prikazuje stanje kada počinjemo da prihvatamo da smo povrijeđeni i da će nas ta situacija promijeniti i oblikovati u novu osobu koja ćemo postati. Healing je kada smo obamrli na tugu i pomalo smo izgubljeni i pokušavamo da ponovo nađemo svoj put“, pojašnjava Đurđica i dodaje:

„Treća faza je happiness ili sreća i označava period kada prihvatimo sve to što se desilo i odlučimo da budemo jača osoba zbog toga i pronađemo ponovo svoju sreću. Sve ove faze mogu trajati koliko god dugo vremena nam je potrebno.“

Priznaje da nije nimalo lako otvoriti nečiju dušu i emociju prikazati putem fotografije.

„Nije lagodno ljudima da prikazuju svoje slabosti. Fotografisanje ovih portreta je bilo veoma intimno. U jednoj prostoriji smo se nalazili samo model i ja gdje smo razgovarali o razlogu zbog kojeg su u fazi u kojoj se nalaze. Nakon nekog vremena one su potpuno zaboravile da je aparat tu i pokazale svoje iskrene emocije. Veoma sam zahvalna mojim modelima jer i nakon urađene fotografije treba biti veoma hrabra osoba da bi se ove fotografije objavile svijetu da ih drugi gledaju, govore o njima i pretpostavljaju šta se zapravo nalazilo iza ove fotografije. Zbog toga sam i ja morala da se nađem ispred objektiva. Ukoliko su one morale prikazati svoje emocije morala sam i ja“, priča ona.

Rad na ovom projektu je trajao godinu a cilj izložbe je, kako kaže Đurđica, da sve žene vide da postoje djevojke kojima se takođe dešavaju veoma teške stvari i shvate da nisu same u toj borbi.

„Smatrala sam da kada žena vidi da postoje djevojke koje su dovoljno hrabre da prikažu cijelom svijetu svoje emocije i razlog iza tih emocija, onda ta žena koja gleda fotografije zna da ima podršku od, ne samo mene, već svake djevojke koja prolazi kroz bilo koju od ovih faza. Željela sam da prikažem da u svijetu ’savršenih života’ na društvenim mrežama ne bi trebalo da postoji stida od boli i našeg teškog perioda.“

Da bi fotografije, a i sami projekti bili uspješni, osoba mora voljeti to što radi.

„Mislim da morate biti zaljubljeni u ’hvatanje’ trenutka da biste vidjeli te posebne situacije. Od kada sam počela do fotografišem pa do sada, to je jedina stvar koja se nije promijenila u mojim fotografijama. Uvijek me je inspirisalo da uhvatim taj iskreni trenutak koji je vrijedan da se ovjekovječi. Rekla bih da me najviše inspirišu ljudi i situacije kao i druge forme umjetnosti“, kaže ona.

Trenutno je na školovanju u Poljskoj, a nakon što završi semestar planira da predstavi publici još jednu izložbu.

„Htjela bih da prikažem sve što sam naučila, mjesta koja sam posjetila i ljude koji su me okruživali. Voljela bih da prikažem i semestar pun dogodovština i mog razvijanja i učenja“, zaključuje Đurđica za FOS.

 

Izvor: fosmedia.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U bioskop Cinema 213 ove sedmice stižu dva nova filma – animirani, porodični “Kralj nad krajevima” i horor, triler “Grešnici”.
Stručni žiri 8. Festivala malih pozorišnih formi u Zaječaru, dodijelio je Specijalnu nagradu predstavi „Pluća“ u produkciji Nikšićkog pozorišta.