Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Za ulazak u NATO 47,3 odsto građana

12596317_10205664047736134_1624824283_n
  • Autor onogost.me
  • 01.02.2016. u 15:29

Ulazak Crne Gore u NATO podržava 47,3 građana, a 37,1 odsto se protivi učlanjenju naše države u ovaj savez. Neopredijeljenih je 15,6 odsto, pokazuje istraživanje koje je Agencija za ispitivanje javnog mnjenja Damar obavila u vremenu 19. do 24. januara. 

Istraživanje “Stavovi i mišljenja građana o pristupanju Crne Gore NATO-u” je urađeno na uzorku od 1.100 ispitanika u 10 crnogorskih opština i pokazalo je da, ukoliko bi se ove nedjelje održao referendum za članstvo Crne Gore u NATO, 48,3 odsto naših građana bi glasalo ZA, a 35 odsto PROTIV. Neodlučnih je 16,7 odsto.

“Za ovo istraživanje korišćen je dvoetapni stratifikovani uzorak i reprezentativan je za punoljetne građane Crne Gore, a rezultati serije istraživanja, od početka juna 2015. do kraja januara 2016. godine pokazuju konstantan rast podrške građana učlanjenju Crne Gore u NATO”, saopšteno je iz Komunikacionog tima Savjeta za članstvo u NATO.

Taj rast se, navode u Komunikacionom timu, odvija relaitivno usporeno, ali stabilno i kontinuirano. 

Naime, za proteklih osam mjeseci procenat pristalica učlanjenja Crne Gore u NATO porastao je 5,7 odsto.

Istovremeno, u ovom periodu, procenat protivnika se smanjio 2,6 odsto, a neopredjeljenih 3,1 odsto. 

“Paralelno sa porastom nivoa podrške javnosti učlanjenju Crne Gore u NATO, rastao je i broj onih koji misle, bez obzira da li podržavaju ili ne to učlanjenje, da će naša zemlja postati članica NATO-a”, stoji u saopštenju.

U junskom istraživanju iz 2015, 63,6 odsto anketiranih je izjavilo da će Crna Gora postati članica NATO-a, a u istraživanju iz januara ove godine taj procenat je 76,3 odsto. 

“Do ovolikog rasta došlo je zbog činjenice da je Crna Gora, u međuvremenu, dobila zvanični poziv za učlanjenje u NATO”, kazali su u Komunikaciom timu Savjeta za članstvo u NATO.

Analizirajući istraživanje, u ALFA Centru smatraju da je veoma očigledno da je sve veći broj građana koji čvrsto vjeruju da je članstvo Crne Gore u Sjevernoatlantskom savezu nešto što će na duži rok donijeti , mir i razvoj zajednice. 

Takođe, iz ove organizacije navode da je i dalje veliki broj građana koji nemaju izgradjen stav o članstvu Crne Gore u NATO.

“Potrebno je nastaviti kontinuriano, pravovremeno i objektivno informisanje svih građana Crne Gore, s fokusom na građane koji nemaju stav o članstvu. To će se podstići na način da razgovaramo o specifičnim temama i da se svakoj ciljnoj grupi obraćamo jasnom terminologijom i konkretno im stavimo do znanja koje benefite nudi članstvo u NATO”, reako je Aleksandar Dedović, izvršni direktor ALFA Centra.  

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Institut alternativa dostaviće dodatne preporuke na Zakon o Vladi čiji je nacrt dobio pozitivno mišljenje Venecijanske komisije. Milena Muk je za Radio Crne Gore najavila da će sugerisati unaprijeđenje rješenja o tehničkom mandatu, organizaciji, obavezama, prilikom primopredaje vlasti te ulozi generalnog sekretarijata Vlade.
Da li će Šavnik ponovo blokirati rad Odbora za izbornu reformu, pitanje je koje je aktuelizovano Predlogom zakona o biračkom spisku. Da bi trebalo voditi računa da se opet ne prekine rad u tom skupštinskom tijelu, saglasni su i u opoziciji i u dijelu vladajuće većine. Ističu da bi predloženi zakon trebalo razmatrati isključivo na matičnom odboru.
Poslanici Skupštine Crne Gore usvojili su Prostorni plan Crne Gore do 2040. godine, sa 42 glasa za. Glasalo je ukupno 50 poslanika, osam je bilo protiv.