David Mirković operisao stopalo, ne zna se datum povratka

- Autor onogost.me
- 05.08.2026. u 08:38
Crnogorski reprezentativac David Mirković operisan je u utorak u Indijanapolisu nakon što je 31. jula, tokom timskog treninga u Šampejnu, doživio povredu lijevog stopala, saopštio je Univerzitet Ilinois, prenosi portal RTCG.
Vijest stiže manje od tri mjeseca prije početka nove NCAA sezone, u koju Ilinois ulazi kao jedan od glavnih kandidata za titulu. Nakon plasmana na fajnl-for prošlog proljeća i zadržavanja većine ključnih igrača, “Fighting Illini” važe za tim iz samog vrha predsezonskih projekcija i jednog od favorita u Big Ten konferenciji.
Mirković je trebalo da bude jedan od glavnih nosilaca te ekipe.
Dvadesetogodišnji krilni centar iz Nikšića (206 cm) iza sebe ima izvanrednu debitantsku sezonu. Prosječno je bilježio 13,3 poena, 8,0 skokova i 2,6 asistencija po utakmici, čime je zaslužio počasno mjesto u idealnom timu Big Tena, izbor u najbolju petorku brucoša konferencije i priznanje za najbolju petorku Južne regionalne završnice NCAA turnira.
Njegove odlične partije bile su jedan od ključnih razloga što je Ilinois prvi put od 2005. godine stigao do Fajnal-fora.
Nakon odlaska sjajnog beka Kitona Vaglera u NBA, očekivalo se da Mirković preuzme još veću odgovornost. Trener Bred Andervud planirao je bržu igru, u kojoj bi svestranost crnogorskog košarkaša – skok, vođenje lopte, pregled igre i poenterske sposobnosti – bila centralni dio napada.
Samo nekoliko dana prije povrede, Andervud je pohvalio Mirkovićev napredak tokom ljeta.
“Kada pogledate fizičke promjene koje je napravio, jasno je koliko je napredovao. Pronašli smo težinu koja mu potpuno odgovara, a sada samo nastavljamo da dodajemo mišićnu masu i snagu. Kada se to spoji sa samopouzdanjem, dobijate jednog od najboljih igrača u zemlji”, rekao je Andervud.
Mirković je briljirao već na početku NCAA karijere. Debi je obilježio dabl-dabl učinkom, potom je protiv Kolgejta postigao 27 poena i uhvatio rekordni 21 skok za brucoša Ilinoisa.
Na NCAA turniru oborio je timski rekord sa 17 skokova u pobjedi nad Penom u prvom kolu, a u meču protiv Hjustona u osmini finala nadmašio je rekord Kofija Kokburna po broju skokova u jednoj sezoni za igrača prve godine.
Prije dolaska u SAD, Mirković je nastupao za SC Derbi u ABA ligi, predstavljao Crnu Goru na više FIBA omladinskih prvenstava, debitovao za seniorsku reprezentaciju u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, a učestvovao je i na prestižnim kampovima Basketball Without Borders, Adidas Next Generation Tournament i Nike Hoop Summit.
Univerzitet Ilinois nije saopštio o kakvoj se tačno povredi radi, niti koliko će trajati oporavak.
To znači da za sada postoji neizvjesnost oko njegovog nastupa na početku sezone. Ukoliko bude odsutan, Andervud će morati da prilagodi rotaciju ekipe koja je građena upravo oko jednog od najkompletnijih igrača Big Tena.
Ipak, iz Ilinoisa je stigla i ohrabrujuća vijest – očekuje se da će se David Mirković u potpunosti oporaviti i tokom ove sezone ponovo obući dres. Tačan termin njegovog povratka za sada nije poznat.
U odsustvu sjajnog Nikšićanina, Andervud se može odlučiti za višu postavu sa još dvojicom bivših igrača SC Derbija – blizancima Tomislavom i Zvonimirom Ivišićem u reketu, ili ostati pri nižoj petorci u kojoj bi uz jednog od njih dvojice igrali Džejk Dejvis i Andrej Stojaković.
U svakom slučaju, Mirkovićevo odsustvo značiće veću odgovornost za novajlije Ilinoisa, koje će morati da preuzmu veći dio organizacije igre i kreiranja napada na početku sezone.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Reprezentacija, Sport
- u
- 0
- Fudbal, Sport
- u
- 0











