Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Glog: Bobice divnog mirisa dobre za srce, protiv umora…

hawthorn-3649643_640
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 09.11.2019. u 15:04

Još od srednjeg vijeka protiv bolesti srca i vena, kao tonik i umirujuće sredstvo, koristi se glog. Glog se obično pominje kao odličan prirodni lijek za kardiovaskularni sistem i za smirenje, ali on ima još mnogo blagotvornih svojstava.

Plodovi se beru u septembru i oktobru. Proizvodi od gloga spadaju u red onih biljnih ljekova čije je djelovanje klinički najopsežnije dokumentovano. Glog jača i reguliše rad srca. Osim toga, izvanredan je regulator krvnog pritiska. Mnoga istraživanja potvrđuju da pacijenti koji boluju od bolesti srca pozitivno reaguju nakon konzumacije gloga, manje se umaraju i manje doživljavaju simptome poput nedostatka daha i “preskakanja” otkucaja srca.

Glog je jedna od biljaka s najjačim smirujućim učinkom. Pomaže kod umora, manjka energije, lošeg sna, teškog disanja, vrtoglavica, lupanja srca, tjeskobe, nervoze i šuma u ušima. Vrijedan je i u menopauzi. 

Može se koristiti kao pomoć kod mršavljenja, jer podstiče izbacivanje viška vode iz organizma. To ga svojstvo čini korisnim i kod celulita, edema i bolesti zglobova. 

Iako je glog siguran za korištenje nije ga preporučljivo koristiti uz neke lijekove za srce. Najbolje je da posavjetovati s ljekarom prije nego što se sami upustite u liječenje uz pomoć gloga. Glog se ne preporučuje trudnicama i dojiljama. 

U prodaji postoje kapi, tinkture, sirupi i ekstrakti od gloga, ali i sušene bobice. Možete koristiti čaj od sušenih cvjetova i listova, ali i upotrebljavati tinkturu – par kapi sa kašičicom meda. 

Sirup od gloga

Za ovaj sirup su vam potrebne bobice gloga (svježe ili sušene), voda i med. Stavite 1 šolju svježih bobica gloga (a ako koristite sušeni, treba vam samo pola šolje) u šerpu i uspite 3 šolje destilovane vode. Pomiješajte i stavite da se kuva. Kada prokuva smanjite temperaturu i ostavite da bobice krčkaju 2 do 3 minute, pa sklonite sa šporeta. Izgnječite u potpunosti bobice u vodi uz pomoć obične kašike za gnječenje krompira – dobićete lijepu kašu. Procijedite kašu kroz cjediljku, dodajte 1 šolju meda i dobro promiješajte. Dobijeni sirup sipajte u tamne flaše i čuvajte u frižideru do 6 mjeseci.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U Centru za hematologiju Interne klinike Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) od početka godine do danas uspješno su urađene četiri transplantacije matičnih ćelija hematopoeze (TMĆH), dok je kod još tri pacijenta urađena afereza (prikupljanje) matičnih ćelija hematopoeze, kod kojih će biti urađena transplantacija u narednom periodu, saopšteno je iz Kliničkog centra.