Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

IJZ objavio podatke o uzrocima umiranja od 2010. do 2019. godine

IJZ
  • Autor onogost.me
  • 09.05.2023. u 15:19
Institut za javno zdravlje (IJZ) objavio je do sada nepublikovane podatke o uzrocima umiranja počev od 2010. do 2019. godine.

Podaci Instituta nalaze se na dnu stranice.

U zajedničkom saopštenju Ministarstva zdravlja, Ministarstva unutrašnjih poslova, MONSTAT-a i Instituta za javno zdravlje Crne Gore, povodom publikovanja podataka o uzrocima umiranja u Crnoj Gori za period 2010-2019. godine, navodi se da je na osnovu preporuke koju je nedavno predstavila Multisektorska radna grupa za unapređenje mortalitetne statistike u Crnoj Gori, u okviru dokumenta pod nazivom Situaciona analiza mortalitetne statistike u Crnoj Gori i predlozi za njeno unapređenje, postignut konsenzus da se publikuju do sada nepublikovani podaci Instituta za javno zdravlje Crne Gore o uzrocima umiranja počev od 2010. godine.

„Shodno ovoj preporuci, Institut za javno zdravlje (Centar za evidenciju podataka i istraživanje u oblasti javnog zdravlja) pripremio je prvi set podataka za publikaciju za period 2010-2019 godina, a u narednom periodu biće publikovani i podaci iz ostalih godina“, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Naime, kako Multisektorska radna grupa navodi u Situacionoj analizi:

“… Publikovati podatke o uzrocima umiranja iz prethodne decenije (počev od 2010. godine) od strane Instituta za javno zdravlje Crne Gore, te komunicirati publikovane podatke uprkos manjkavosti u kvalitetu istih, jer se na taj način najbolje postiže alarmiranje stručne javnosti i posljedična mobilizacija svih neophodnih snaga i resursa radi unapređenja postojećeg stanja. Takođe, publikovanje podataka neophodno je za buduće kontinuirano praćenje i omogućilo bi evaluaciju sprovođenja predloženih mjera za unapređenje mortalitetne statistike u Crnoj Gori. Smetnju publikovanju ne predstavljaju ni razlike u podacima o broju umrlih lica koji se godinama uredno izvještavaju i komuniciraju iz MONSTAT-a sa podacima koje bi trebalo da publikuje i komunicira IJZCG, jer se podaci baziraju na različitim izvorima, te je shodno tome uobičajeno da postoje razlike u izvještavanju uzroka smrti nastalih isključivo na osnovu potvrda o smrti i podataka generisanih na osnovu prijava smrti u lokalnim ispostavama MUP-a…”

Takođe, u istom dokumentu se navodi i sljedeće:

“…Po ugledu na naslijeđene i ranije definisane načine funkcionisanja sistema nadzora mortaliteta, iz perioda kada je Crna Gora participirala u okviru drugih državnih uređenja, nastavilo se sa vođenjem mortalitetne statistike i po sticanju nezavisnosti 2006. godine. Tako je, Uprava za statistiku (MONSTAT) sve do 2010. godine izvještavala o uzrocima umiranja, a na osnovu šifriranja podataka iz prispijelih potvrda o smrti.”

U saopštenju se navodi da je navedena promjena bila uslovljena promjenom zakona o Matičnim registrima, kojim je nadležnost vođenja evidencije o umrlim licima prešla sa organa lokalnih samouprava na Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), u čijoj nadležnosti je Registar umrlih.

„Posljedično je, počev od 2010. godine, za šifriranje potvrda o smrti zadužen Institut za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG), koji je sve do 2018. godine potvrde o smrti dobijao posredno, tj. kao foto-kopije potvrda o smrti koje su prispjele MUP-u, a počev od 2018. na osnovu potvrda o smrti koje se obavezno dostavljaju i Institutu. Tako, počev od 2010. godine MONSTAT izvještava o umiranju bez uzroka smrti (mjesečno i na godišnjem nivou). Ovi podaci se dostavljaju EUROSTAT-u kao demografska statistika od 2008. godine, a od 2020. godine, na zahtjev EUROSTAT-a, MONSTAT dostavlja sedmične podatke o umrlim licima, kao odgovor na COVID-19 pandemiju, koji služe za računanje tzv. „viška smrtnosti“ (excess mortality)“, piše u saopštenju.

Dodaje se da je sa druge strane, predviđeno da od 2010. godine IJZCG izvještava o umiranju u odnosu na uzroke smrti, ali usljed stava da dostupni podaci nijesu dovoljnog kvaliteta, te da se na njih ne može osloniti, podaci o umiranju u odnosu na uzroke smrti nijesu izvještavani, ni javno komunicirani od strane Instituta zaključno sa kalendarskom 2022. godinom, kako na nacionalnom, tako ni na međunarodnom nivou…”

Poručuju da će shodno navedenom, u narednom periodu, Institut publikovati ove podatke i zajedno sa ostalim resorima koji učestvuju u proizvodnji podataka koji se tiču mortalitetne statistike, a u koordinaciji od strane Ministarstva zdravlje Crne Gore, nastaviti da radi na unapređenju kvaliteta podataka kroz realizaciju ostalih preporuka iz Situacione analize.

„Podaci o uzrocima smrti prema polu i starosnim grupama biće odmah dostupni na internet strani Instituta za javno zdravlje Crne Gore, a naknadno će biti objavljeni u elektronskoj i štampanoj verziji publikacije Instituta za javno zdravlje Crne Gore Statistički godišnjak o zdravlju stanovništva i zdravstvenoj zaštiti“, navodi se u saopštenju.

Podatke o uzrocima umiranja po godinama možete pronaći u nastavku:

1683561427-mortalitet-2010

1683561428-mortalitet-2011

1683561428-mortalitet-2012

1683561428-mortalitet-2013

1683561428-mortalitet-2014

1683561449-mortalitet-2015

1683561450-mortalitet-2016

1683561450-mortalitet-2017

1683561449-mortalitet-2018

1683561450-mortalitet-2019

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Kroz brojne projekte koji su u toku i čija realizacija predstoji umnogme će se unaprijediti uslovi u Opštoj bolnici Nikšić, ali i kompletna zdravstvena zaštita u gradu pod Trebjesom, poručio je tokom zvanične posjete toj zdravstvenoj ustanovi, ministar zdravlja Vojislav Šimun.
Stres je neizbježan dio života, no hronični stres može napraviti velike probleme u tijelu podizanjem nivoa kortizola.
Unapređenje dostupnosti medicinskih ljekova na tržištu Crne Gore jedan je od prioriteta ove Vlade, kazao je ministar zdravlja Crne Gore dr Vojislav Šimun na sastanku sa evropskim komesarom za zdravlje i dobrobit životinja Oliverom Varheljijem.