Osam hiljada koraka za duži život možete napraviti i u izolaciji

- Autor onogost.me
- 20.04.2020. u 20:27
Napravite 8.000 koraka dnevno i povećajte izglede za duži života, ukazuju nova istraživanja centara za kontrolu i prevenciju bolesti, Nacionalnog instituta za starenje i Nacionalnog instituta za karcinom, objavljena nedavno u časopisu "JAMA".
Kako je utvrđeno među osobama koje dnevno prepJešače osam hiljada koraka, što je oko 6,5 kilometara, zabiljeleženo je 51 odsto manje izgleda za rizik od smrti u narednih deset godina iz bilo kog razloga, uključujući karcinom kao i bolesti srca, u odnosu na one koji hodaju dvostruko manje.
Ako hodate i više, 12.000 koraka, rizik od smrti u navedenom periodu biće 65 odsto manji od onih koji naprave četiri hiljade koraka.
Do ovih rezultata naučnici su došli analizom podataka sa reprezentativnog uzorka od 4840 Amerikanaca starijih od 40 godina, koje su pratili deset godina i brojali im korake akcelerometrom, uređajem koji su nosili na boku. U desetogodišnjem razdoblju umrlo je 1165 učesnika istraživanja.
Pokazalo se da je bez obzira na godine starosti, pol ili rasu, više koraka značilo i manji rizik od smrti. Pritom intenzitet hodanja nije bio važan, piše Vašington Post.
Ovaj nalaz bi trebao da bude poziv ljudima da postanu fizički aktivniji, da manje sjede i više se kreću.
Zbog trenutne situacije sa koronavirusom i ograničenog kretanja, može se hodati i u kući, u mjestu. Ukoliko to radite napolju važno je da održavate distancu od najmanje dva metra od ostalih osoba.
Takođe se preporučuje uvođenje vježbi umerenog intenziteta najmanje 30 minuta dnevno, pet dana u nedjelji, javlja Vašington Post.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Zdravlje
- u
- 1
- Zdravlje
- u
- 0
- Zdravlje
- u
- 0


