Nikšićki ugostitelji spremni za nastavak rada: Imaćemo polu-pune kafiće i polu-prazne pazare

- Autor Marija Vujovic
- 14.05.2020. u 06:36
Odukom Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) ugostiteljski objekti počeće sjutra sa radom.
Ipak, propisane su mjere koje će biti potrebno ispoštovati – zaposleni moraju nositi maske, dozvoljeno je da maksimalno četiri osobe sjede za stolom, osim za članove porodice. Među stolovima mora biti minimum dva metra razmaka ili paravan. Gosti će morati dezinfikovati ruke na ulazu i izlazu. Takođe, neće biti dozvoljeno samosluživanje, stajanje i zadržavanje za šankom.
U Hotela Onogošt kazali su nam da se pripreme za ponovni rad privode kraju.
“Pripreme se odnose na obezbjeđivanje zaštitnih maski, dezinfekcionih sredstava i svih ostalih preduslova koji će nam omogućiti nesmetan rad. Hotel Onogost će se u skladu sa mjerama NKT-a otvarati u fazama, dakle prva faza je otvaranje Mliječnog restorana i bašte hotela u petak. Nakon toga će u toku sljedeće nedjelje uslijediti otvaranje Nacionalnog restorana u sklopu kojeg će biti otvorena i unutrašnja terasa”, navode iz hotela.
Ne mogu, kako navode, predvidjeti koliko će donijete mjere uticati na poslovanje objekta shodno okolnostima, ali su sigurni da će se svi ugostitelji ali i gosti ponašati u skladu sa preporukama.
“Važno je da mjere, ali i sankcije budu jednake za sve vlasnike ugostiteljskih objekata i da svi zajedno, štiteći prije svega zdravlje građana, konačno otpočnemo sa oporavkom nakon dva mjeseca pauze”, dodali su.
I Propaganda bar je spreman za rad.
“Par dana nakon zatvaranja i donošenja mjera protiv pandemije virusa korona dali smo se u radove koje smo prethodnih godina obavljali preko noći – krečenje, čišćenje, servisiranje pojedinih mašina, kako posao ne bi trpio, tako da sa nestrpljenjem iščekujemo početak rada”, kazao nam je vlasnik Propaganda bara Ratko Janjić dodajući da su prethodne noći postavljali “čuvene Propagandine kišobrane”.
Kao odgovorna firma, kako kaže, poštuju i postovaće mjere koje su donesene od strane NKT, i potruditi da proces rada obavljaju kako bi poslovali u skladu sa pravilima.
Tek ostaje da se vidi da li će zbog smanjenja kapaciteta zadržati isti broj radnika.
“Nadamo se da će biti tako, a imaćemo polu-pune kafiće i polu-prazne pazare”, dodaje Janjić.
Shodno navikama građana, kako ističe, uvijek imaju problem oko poštovanja mjera – prije oko zabrane pušenja, a za nove se nada da će biti drugačije.
“Teško je izigravati policajca nekom kome to nije posao. Od građana očekujemo uvijek pozitivan stav, i prema svom životu, i prema svakodnevnici. Naše ugostiteljske radnje ne čine zidovi, njih čine ljudi, tako da njihovo pozitivno raspoloženje će uticati na kompletnu situaciju. Ako građani ne budu poštovali mjere, inspekcijski nadzori trebaju biti preventivnog tipa, nikad kažnjivog, jer smo i samom situacijom dovedeni do pukog preživljavanja trenutno, a to bi nam samo bio “ključ u bravi” ako bi došlo do kazni. Nadam se da građani shvataju ozbiljnost situacije”, vjeruje Janjić.
Kada je u pitanju uspješnost poslovanja u narednom periodu, smatra da slijedi izazovan period cijeloj turističko-ugostiteljskoj privredi.
“”Živ” novac osjetimo u mjesecima sezonskog špica, vidjećemo kako će to ove godine biti. Smanjenje kapaciteta i prihoda može dovesti do otpuštanja radnika, a onda sistemi mogu doći u kolaps. Oslanjamo se da, kao i prethodnih godina promovišemo i prodajemo domaće proizvode, nadamo se da ćemo svi podržati to u budućnosti, da će novac cirkulisati, povećati potrošnju i “ne stezati kaiš” – to vidimo kao rješenje novonastale krize”, dodaje Janjić.
Milan Peković, vlasnik Kafe-bara Mašta kaže da su imali vremena da se spreme za nastavak rada i sprovedu sve propisane mjere u objektu kako bi se gosti osjećali sigurno i udobno.
“Kada je nastupio virus i kada su se počele zatvarati kompanije u Crnoj Gori, među ostalima i naša, a koja se bavi dvijema djelatnostima – taxi uslugama i ugostiteljskim uslugama, pretpostavljali smo šta nas očekuje i kakve ćemo gubitke imati u kompaniji, i ovim putem želim da se zahvalim našim dobavljačima i našim davaocima usluga na razumijevanju i korektnoj podršci”, istakao je on.
Ipak, kako kaže, nijesu očekivali isto nakon nastavka rada.
“Što se tiče naše djelatnosti Quick taxi, koja je ponovo počela sa radom 4. maja, ne možemo da budemo zadovoljni sa našim radom i trpimo velike gubitke. Naši građani prosto su u strahu da sjednu u taksi vozila jer se plaše virusa i radije se odlučuju da hodaju, tako da sam siguran da naši građani poštuju sve propisane mjere i pridržavaju se istih. Drugi razlog je nezadovoljstvo naših vozača koji svakodnevno napuštaju posao jer nema ni približno posla koliko je bilo”, priča nam Peković.
Ostaje da se nada boljem poslovanju kada se otvore ugostiteljski objekti i ukinu se sve ostale zabrane koje su se sprovodile u našem gradu.
“Moramo biti optimisti i krenuti dalje ka našim ciljevima, svima nama je ovo bio jedan kratki odmor da razmislimo dobro o svemu”, zaključio je on.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 1
- Biznis
- u
- 0
