Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nevladine organizacije i građani čistili Slano jezero

62506516_733391393743531_5658146510810906624_n
onogost.me
  • Autor Marija Vujovic
  • 08.06.2019. u 10:02

Povodom 5. juna, Svjetskog dana zaštite životne sredine, Društvo mladih ekologa je danas, u saradnji sa „Servisom za zaštitu voda“, organizovalo akciju uklanjanja otpada na Slanom jezeru.

Kako je kazao Miodrag Karadžić ispred Društva mladih ekologa, ovo je prva veća i organizovanija akcija od formiranja tog jezera.

“Bile su neke manje akcije, sa manjim brojem ljudi, manjim lokacijama, a današnja akcija će pokriti teren u dužini od 2,5 km. Funkcija Servisa, koji je kroz projekat “Učinimo vode ljepšim” formiran upravo u smjeru zaštite voda sa dva aspekta – sa aspekta zaštite voda od bespravnog izlova ribe i zaštite voda od nelegalnog odlaganja otpada, je bila da u nekom proteklom periodu obiđe teren, ispita gdje su najveće količine otpada. Mi zapravo na toj lokaciji ćemo i raditi zbog dominantnog sjevernog vjetra. Videli smo da na ovom potezu od 2,5 km imamo najviše otpada. Te lokacije smo u četiri zone podijelili, rasporedili se, biće uklanjanje otpada sa splavovima, odnosno platformama i redom ćemo ići obalom, jedna grupa”, istakao je on.

Akciji prisustvuje veliki broj broj pojedinaca i nevladinih organizacija.

Slano jezero je stvoreno 1950. godine a pretvoreno je u akumulaciono 1968. godine za potrebe hidroelektrane Perućica. Jezero ima izuzetan potencijal kako za razvoj eko turizma tako i sa pozicije razvoja sportskog ribolova zbog bogatstva ribom. Jezero je značajno i sa ornitološkog gledišta. Od ukupno 526 vrsta evropskih ptica na teritoriji opštine Nikšić se nalazi više od 130 vrsta. Upravo u opštini Nikšić najznačajniji objekat za migratorne ptice je Slano jezero na kome povremeno boravi i do 20.000 ptica. 

Akcija se realizuje u okviru projekta „Učinimo vode ljepšim“, koji je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD), koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). U Crnoj Gori, ReLOaD program sprovodi se u partnerstvu sa opštinama Nikšić, Tivat, Kotor, Pljevlja i Podgorica.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Zbog planiranih radova na mreži, bez napajanja električnom energijom sjutra će ostati djelovi nikšićke opštine.
Sve je veći broj djece predškolskog uzrasta koja ne upisuju osnovnu školu na vrijeme. Govorne smetnje i emocionalna nezrelost česti su problemi, iako nijesu isključivi za taj uzrast. Stručnjaci upozoravaju da moderna tehnologija, pored svojih benefita, ima veliki uticaj na istaknute smetnje. Takođe, roditelji, iako to teško prihvataju, snose značajnu odgovornost zbog sve manje vremena koje posvećuju djeci, lišavajući ih osjećaja društva, pripadnosti i međuljudskih odnosa.