Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Prosječna plata 512 eura, za godinu veća 13 eura

novcanik_rtcg1
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 31.05.2017. u 09:16

Prosječna neto zarada u aprilu iznosila je 512 eura i za četiri eura je veća od martovske.

Kako je saopštio Monstat, u odnosu na neto platu iz aprila 2016. godine, ovogodišnja je veća za 13 eura ili 2,6 odsto.

Prosječna bruto zarada u aprilu ove godine iznosila je 769 eura.

Prosječna zarada se izračunava tako što se ukupno isplaćena masa zarada u mjesecu dijeli sa brojem zaposlenih na koje se odnose izvršene isplate. To znači da se ova prosječna zarada odnosi na one zaposlene kojima je ona obračunata i isplaćena za april, odnosno samo za one koji redovno dobijaju plate.

Postoje mišljenja da ovakav obračun prosječne zarade nije realan jer mnogi zaposleni rade u firmama koje su u krizi, ne dobijaju redovno plate, kao i da su njihove zarade po pravilu manje, ali da ne ulaze u ovakav način obračuna.

Po sektorima djelatnosti prosječne neto zarade u aprilu u odnosu na mart rasle su u sektorima: snabdijevanje električnom energijom   za 11,1 odsto, umjetnost  zabava  i  rekreacija  (3,6%), poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (2,7%), prerađivačka industrija (2,6%), saobraćaj i skladištenje (2,4%), usluge smještaja  i  ishrane  (2,4%),…

Posljednja potrošačka korpa izračunata je za kraj 2015. godine i iznosila je 806 eura. Monstat je od tada ne računa zbog priprema za izmjenu metodologije.

 

Izvor: vijesti.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Crnogorsko tržište kapitala danas se može smatrati atraktivnijim za investitore i fondove zahvaljujući sveobuhvatnim reformama i kontinuiranim naporima na usklađivanju sa međunarodnim standardima, ocjenjuje predsjednik Komisije za tržište kapitala (KTK) Željko Drinčić.
Elektroprivreda (EPCG) je već nabavila po povoljnim uslovima dio električne energije koja će nam nedostajati sljedeće godine kada će Termoelektrana (TE) “Pljevlja” zbog rekonstrukcije biti van pogona osam mjeseci, a preliminarne procjene upućuju na to da će nam, uz prosječne hidrološke uslove, nedostajati oko 400 gigavat sati (GWh) električne energije, što bi, kad se prevede na jezik novca, prema sadašnjem stanju koštalo oko 65 miliona eura.