Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Uključiti građane u rješavanje problema putne infrastrukture u Nikšiću

180350628_912842292846153_2204206042854655527_n
Centar za političku edukaciju
  • Autor onogost.me
  • 29.04.2021. u 22:24

Peti forum Centra za političku edukaciju pod nazivom "Problemi putne infrastrukture u Opštini Nikšić", juče je okupio predstavnike Opštine, predstavnike civilnog sektora, eksperte i zainteresovane građane.

Forum je organizovan u okviru projekta “Na putu ka demokratiji – ka servisu građana” koji sprovodi Centar za političku edukaciju, uz podršku Evropske zadužbine za demokratiju iz Brisela, a koji traje od 1. januara do 31. juna.

Programski direktor Centra Dragiša Janjušević upoznao je prisutne sa detaljima projekta i njegovim ciljem da pospiješi demokratiju u našem gradu, nakon čega je prikazan kratak film o neuređenoj putnoj infrastrukturi u užem gradskom jezgru.

Direktorica Agencije za planiranje i projektovanje Milena Nikolić u Opštini Nikšić kazala je da iako Opština radi na mnogim putnim projektima, uvijek to može bolje i više, ali da ih u tome ograničavaju određeni problemi – nedovoljan opredjeljeni budžet, imovinsko-pravni odnosi i planska dokumentacija.

“Vrlo se često dešava da budžetski nemamo dovoljno sredstava kako bi cijeli programski plan realizovali. Sljedeći problem su imovinsko-pravni odnosi. To je možda I najveći problem. Dešava nam se da projekat završimo, uđemo u realizaciju, a sporne strane – Opština i privatna lica se u međuvremenu ne dogovore i mi moramo da stanemo sa realizacijom projekta”, navela je ona.

Kada je u pitanju planska dokumentacija, kako je kazala, javljaju se inicijative građana, ali ako planskom dokumentacijom nije obuhvaćen taj dio, ne može da se djeluje na toj lokaciji.

Smatra da bi situacija sa putnom infrastrukturom bila mnogo bolja ukoliko bi bio donesen strateški plan, i na mikronivou kao što je na nivou Crne Gore.

Pomenula je da je u planu za ovu godinu uređenje više gradskih kvartova, ali da to iziskuje ogromna sredstva.

“Infrastruktura su kapitalne investicije, to su ogromne investicije i mi moramo negdje da se priklonimo tom privatnom sektoru i tom nekom sufinansiranju, to je jedini način”, smatra ona.

Naglasila je da je važnost puta ogromna kako bi se poboljšao kvalitet života i u selu i u gradu, istakavši da kada su u pitanju seoska područja, situacija se značajno poboljšala zahvaljujući IFAD i IPARD programima, te da je budžetski plan predviđen od strane opštine u tu svrhu za ovu godinu 300.000 eura.

Ivan Pejović, saobraćajni inženjer smatra da, iako se čini da se nije duboku ušlo u ovu problematiku, ne može se reći da se ništa i ne radi.

“Kada su u pitanju neke saobraćajnice potrebno je izdvojiti finansijska sredstva koja opet, sa aspekta građevinske struke i projektovanja nijesu mala. Jedan projekat saobraćaja obuhvata dosta faza”, naveo je on i objasnio da određeni put nije samo asfaltni sloj, već i signalizija, ivičnjaci, trotoari, ulična rasvjeta…

Saobraćajni inženjer Miroslav Stanišić kazao je da mu je zadovoljstvo što učestvuje na forumu koji se tiče putne infrastrukture.

“Mislim da je ovo donekle zaboravljena tema kojom se malo ko bavi osim političke partije pred svake izbore, a kad prođu izbori malo ko učestvuje na ovakvim forumima”, naveo je on.

Kazao da bi se više bazirao na bezbjedonosni akspekat.

“Nažalost, svjedoci smo i statistika tako kaže, da broj saobraćajnih nezgoda, broj povrijeđenih i smrtno stradalih se konstantno povećava. Kod nas se to uglavnom pripisuje, što je vrlo interesantno, vozaču, dok u razvijenim evropskim i svjetskim sredinama trudi da se saobraćajna nezgoda pripiše putu. Zbog čega? Ako jeste vozač prekoračio brzinu 30 km na čas, odmah kažemo “on je kriv, on je prekoračio brzinu”, a niko ne kaže da je bankina umjesto metar mogla da bude tri metra širine”, objasnio je Stanišić.

Bitno je, smatra, donijeti neke mjere koje će poboljšati bezbjednost saobraćaja i smanjiti broj nezgoda.

Naše istrazivanje koje je realizovano kroz projekat “Piši, traži, istražuj sa nama” o neuređenim kvartovima izazvao pažnju civilnog sektora, pa je urednica portala Marija Vujović prisutnima predstavila rezultate istraživanja i interaktivnu mapu koja je dio projektnih aktivnosti.

Kako je kazala, građani su prepoznali važnost ove teme, pa je upitnik o neuređenim kvartovima popunio je veliki broj građana. Na osnovu pristiglih odgovora utvrđeno da je stanje na preko 60 lokacija u gradu loše.

“Najveći broj građana žalio se na neuređen asfalt, zatim neuređene parkinge i rasvetu i trotoare. Takođe, velikom broju kvartova nedostaju zelene površine, kante za otpad, klupe. Kada je u pitanju odgovornost za ove probleme, građani u najvećoj mjeri Opštinu smatraju odgovornom, zatim mjesne zajednice i neagilnost stanara. Samim obilaskom terena i u razgovoru sa građanima saznali smo da su u pojedini mjesnim zajednicama pokretane razne inicijative, ali da njihove molbe nijesu urodile plodom te tako neki od kvartova decenijama čekaju uređenje”, navela je ona.

Na forumu je govorila i prestavnica izborne liste “Mir je naša nacija” Ksenija Milović, kao i predstavnica NVO ALFA Centar Sara Đoković.

Zajednički zaključak foruma je da bi ovakvih diskusija trebalo biti više, kako bi se zajednički dolazilo do najpovoljnijih rješenja kada je u pitanju putna infrastruktura u našem gradu.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Uprava za kapitalne projekte je od početka godine realizovala skoro 25 miliona eura, u prvom kvartalu realizovano je četiri puta više u odnosu na isti period prošle godine, saopštio je za TV Vijesti, Filp Vujović iz Uprave za kapitalne projekte. Uprava realizuje preko 250 projekata vrijednosti 85 miliona eura.