Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Namirnice koje su idealne za ublažavanje efekata alkohola

Shutterstock/nelea33
  • Autor onogost.me
  • 24.03.2024. u 22:09
Određene namirnice mogu da ublaže efekte koje čašice više, ali postoji i ona jela koja u kombinaciji sa alkoholom dovode do žgaravice, dehidratacije i probavnih smetnji.

Prije konzumiranja alkohola, preporučljivo je da jedemo hranu bogatu proteinima i elektrolitima, jer ono što jedemo prije rakije, vina ili piva može imati ogroman uticaj na to kako ćemo se osjećati na kraju noći i sledećeg jutra.

Na samom vrhu liste poželjnih namirnica koje treba jeste prije alkohola nalaze se jaja. Smatraju se hranljivim i zasitnim, a proteini kojima su jaja veoma bogata, ublažuju apsorpciju alkohola.

I ovas, banane i grejpfrut ublažuju efekte alkohola

Ove namirnice su bogate vlaknima, te obezbjeđuju duži osjećaj sitosti i ublažuju efekte alkohola. Ovas, na primjer, pored svoje odlične nutritivne vrijednosti, može biti od koristi za zdravlje jetre, otkriva studija objavljena u National Library of Medicine. Banane imaju visok sadržaj kalijuma, što može spriječiti neravnotežu elektrolita povezanu sa konzumiranjem alkohola, dok je grejpfrut bogat vitamina C i A, kao i antioksidantima za koja se pokazalo da sprečavaju oštećenje jetre.

Grčki jogurt minimizira efekte "koje čašice više"

Nudeći dobar balans proteina, masti i ugljenih hidrata, nezaslađeni grčki jogurt je jedna od najboljih namirnica koje možemo da jedemo prije noćnog pijenja, piše Helt Lajn. Proteini su ključni, jer se sporo vare i minimiziraju efekte alkohola na tijelo usporavanjem njegove apsorpcije.

Losos, avokado, kinoa, slatki krompir, lubenica, kao i bobičasto voće su namirnice koje takođe pomažu u kontroli gladi, balansiranju elektrolita i smanjenju nekih štetnih efekata povezanih sa alkoholom.

Hrana koju treba izbjegavati kad pijemo

Akohol može izazvati žgaravicu, mučninu i problema sa varenjem. Slana i prerađena hrana poput čipsa, krekera i grickalica može pogoršati nadimanje i nakupljanje tečnosti uzrokovano alkoholom. Treba preskakati rafinisane ugljene hidrate, slatkiše, tjestenine i gazirane sokove. Ove namirnice i pića mogu izazvati i kolebanje nivoa šećera u krvi, povećavajući rizik od prejedanja kasnije tokom noći. Stručnjaci napominju da obavezno ostanemo hidrirani pijuckanjem obične vode tokom cijele noći da bismo smanjili šanse za simptome mamurluka ujutru, prenosi B92.

Izvor: fosmedia.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Institut za javno zdravlje Crne Gore zajedno sa domovima zdravlja nastavlja jesenju kampanju vakcinacije protiv HPV infekcija i ovog vikenda, saopšteno je iz te ustanove.
    Vakcinacija protiv sezonskog gripa za 2024/2025. godinu u Crnoj Gori počinje ove sedmice i sprovodiće se u svim domovima zdravlja. Glavni cilj vakcinacije protiv sezonskog gripa je smanjenje učestalosti obolijevanja, a prije svega teških formi bolesti, hospitalizacija i smrtnih ishoda među grupama stanovništva koje su u povećanom riziku.
    Za dvije godine, od početka vakcinacije protiv Humanog papiloma virusa (HPV) uzročnika raka grlića materice, imunizovano je 9.544 djece, saopštila je Radiju Crne Gore epidemiološkinja u Institutu za javno zdravlje dr Marija Božović.