Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Prošle godine 520 žrtava nasilja u porodici, od čega 76 djece

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 24.06.2024. u 08:36
Crna Gora je ispunila standarde Istanbulske konvencije kada je riječ o smještajnim kapacitetima u skloništima za žrtve porodičnog nasilja, piše u dokumentu „Prijedlog I Priloga Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori 2024“, koji se odnosi na period od 15. aprila 2023. do 1. aprila 2024.

U dijelu kojim se tretira porodično nasilje istaknuto je da u Crnoj Gori postoji pet licenciranih prihvatilišta skloništa za žrtve nasilja i jedan privremeni smještaj do sedam dana. Ova prihvatilišta se nalaze u Bijelom Polju, Nikšiću, Danilovgradu, Podgorici i Baru. U skladu sa standardima Istanbulske konvencije, Crna Gora mora imati 62 smještajne jedinice, a sada ih ima 70.

Policija je predložila sudovima za prekršaje ukupno 670 zaštitnih mjera shodno Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici. Tokom 2023, uz krivične sankcije, izrečena je jedna mjera zabrana približavanja, piše Pobjeda.

"Policija je pratila ukupno 623 zaštitne mjere po osnovu rješenja sudova za prekršaje. U skloništa je upućeno 38 žrtava, od kojih su 24 maloljetna lica", piše u ovom prilogu

U tom dokumentu su navedeni podaci Uprave policije prema kojima su tokom 2023. godine izvršena 422 krivična djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, a zabilježeno je i 46 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici. Za ovo je podnijeto 446 krivičnih prijava. Navedeni broj krivičnih djela učinjen je od strane 450 lica, od kojih je 409 muškog pola (od kojih je šest maloljetnih lica) i 32 ženskog pola (od kojih su tri maloljetna lica).

Tokom prošle godine je registrovano jedno ubistvo u vezi sa nasiljem u porodici, koje je ishodovalo smrtnom posljedicom, počinjeno hladnim oružjem (nožem) od strane muškog lica, takođe na štetu muškog lica (braća).

U ovom Vladinom prijedlogu priloga se navodi i da je od svih izvršenih krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, 117 krivičnih djela ili 27,73 odsto izvršeno na području Podgorice.

Prema statistici bilo je 520 žrtava krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, od kojih je 154 muškog, a 366 su ženskog pola.

"Od ukupnog broja žrtava, 76 su maloljetna lica i to - 39 muškog i 37 ženskog pola", navodi se u dokumentu.

Uprava policije je, prema ovom prilogu, u 2023. godini podnijela 1.534 prekršajne prijave zbog izvršenih 2.077 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Navedeni broj prekršaja počinilo je 1.679 izvršilaca, od kojih su 1.272 muškog pola (od kojih su 22 maloljetna lica), a 407 je ženskog pola (od kojih je pet maloljetnih lica).

"Žrtava izvršenih prekršaja je 1.881, od kojih su 744 muškog, a 1.092 ženskog pola. Od ukupnog broja žrtava izvršenih prekršaja, 188 je maloljetnih lica (88 muškog i 100 ženskog pola)", podaci su Uprave policije.

Čak 250 nasilnika je ponovo izvršilo krivično djelo i prekršaj u vezi sa nasiljem u porodici, što čini oko 14,89 odsto od ukupnog broja izvršilaca.

"Policijski službenici su u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici, u 33 slučaja naredili učiniocu nasilja udaljenje ili zabranu vraćanja u stan ili drugi prostor za stanovanje i podnijeli su 126 prijava za zanemarivanje", navodi se u dokumentu.

Policija je u ovim slučajevima, tokom prošle godine, privremeno oduzela 119 komada vatrenog oružja, od čega u legalnom posjedu 101 i nedozvoljeno držano (nelegalno) 18.

"U vezi sa nasiljem u porodici nije registrovana upotreba vatrenog oružja",  navedeno je u ovoj statistici dostavljenoj resoru kojim rukovodi Maida Gorčević.

Izvor: Pobjeda

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Danas je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija podnijelo četiri krivične prijave Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici protiv stranih državljana zbog osnovane sumnje da su lica V.M, H.Č, A.P, G.M. dostavila lažne i neistinite obrazovne isprave, za koje su nadležne srednje škole u postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave o stečenom srednjem obrazovanju, utvrdile da nisu vjerodostojne.